-
Papua : bland paradisfåglar och djävulsrockor
Inbunden bok. Votum & Gullers Förlag. 1 uppl. 2021. 224 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Fantastiskt fint fotomaterial.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789189021501
- Titel
- Papua : bland paradisfåglar och djävulsrockor
- Författare
- Widstrand, Staffan
- Förlag
- Votum & Gullers Förlag
- Utgivningsår
- 2021
- Omfång
- 224 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 243 x 280 mm Ryggbredd 23 mm
- Vikt
- 1402 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Årets Pandabok 2022!´Papua´presenterar bilder med sådan känsla och kvalitet att naturfotografi upphöjs till konst. Bokens unika kombination av naturskildringar både från land och hav gör detta till sällsynt rik läsning. Men boken berättar också om människorna i Papua, hur de lyckats bevara sin fantastiska biologiska mångfald. Här ser vi hur medvetet naturskydd kan öka naturens värde. Det gör Årets Pandabok 2022 till ett viktigt vittnesmål om en hållbar väg framåt. Papua är därmed en bok som inte bara hänför den inspirerar och väcker hopp, helt i WWF:s anda.Följ med på en expedition till Papua och naturens osannolika mångfald på och runt denna världens näst största ö. Du möter paradisfåglar, trädkänguruer och strutsstora kasuarer i ångande, uråldriga regnskogar. Du dyker ned under ytan bland gigantiska djävulsrockor och valhajar, som vakar över världens kanske mest unika korallträdgårdar, där djur som clownfiskar, wobbegonger och pygmésjöhästar lever sina liv." ur Pandabok-juryns motivering
Papua är en storslagen fotoreportagebok om några av jordens allra mest artrika och säregna vildmarker - regnskogarna och korallreven i Nya Guineas övärld. Vi tas med till fantastiska platser, som för de flesta av oss tidigare kanske varit okända. Vi kommer nära inpå fiskare och skogsbor, som också hjälper fotograferna fram till både fotomotiv och olika frågeställningar. Hur ska det papuanska naturarvet fortsatt skyddas och överleva? Är ekoturism kanske redan en del av lösningen? Vad kan papuanerna lära oss om naturskydd? Staffan Widstrand är National Geographic Explorer , naturfotograf, författare och föreläsare. Enligt Outdoor Photography Magazine en av världens mest inflytelserika naturfotografer. Författare även till 2018 års Pandabok Ett vildare liv och 17 andra böcker på 9 språk. Medlem i Naturfotograferna/N och mångfaldig prisvinnare i de största internationella naturfototävlingarna. Magnus Lundgren är naturfotograf, författare och föreläsare. En av världens främsta undervattensfotografer, specialiserad på olika typer av akvatiska miljöer. Mångfaldig prisvinnare i de största internationella naturfototävlingarna. Senaste böcker; 2018 års Pandabok Ett vildare liv och Europas vilda vatten utgiven av NatGeo Verlag. Medlem i Naturfotograferna/N.
Votum & Gullers Förlag 1 9789189021501 -
Berlin. Upptäcktsfärder i tid och rum
Häftad bok.
Nära nyskick. Arx förlag. 2016. Fotoillustrerad. 223 s.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789187043673
- Titel
- Berlin : upptäcktsfärder i tid och rum
- Författare
- Bång, Trygve
- Förlag
- Arx Förlag AB
- Utgivningsår
- 2016
- Omfång
- 223 sidor
- Bandtyp
- Danskt band
- Mått
- 137 x 199 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 377 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Under snart sextio år har Trygve Bång skaffat sig en enastående överblick, först av den dramatiska historien om Östberlin och Västberlin, och sedan av den återförenade staden efter Die Wende 1989. Topografin känner han utan och innan och hittar till gränder och prång minst lika bra som en infödd. I Berlin – upptäcktsfärder i tid och rum skildrar han i text och bild denna dynamiska stad med stor sakkunskap och uppenbar förälskelse. I tretton detaljrika kapitel är han vår guide till olika stadsdelar, från det flotta Westend till det bohemiska Kreuzberg, från den gamla flygplatsen Tempelhof via 1936 års Olympiastadion till vad som återstår av Muren.
Han vet lika mycket om staden på Fredrik den Stores 1700-tal och Bismarcks 1800-tal som under Weimar-republiken, nazismen, och det kalla krigets kommunism, och han berättar om en stor skara personer som satt sina spår i Berlin, som Joseph Goebbels, Marlene Dietrich, Bertolt Brecht och David Bowie, och han kan alla de intressanta anekdoterna. De svenska Berlinkännarna är inte få, förutom Strindberg och Lidforss bland många andra Ellen Rydelius, Svante Löfgren och Carl-Johan Vallgren. Till den sakkunniga skaran hör Trygve Bång som med mycket större rätt än John F. Kennedy kan säga "Ich bin ein Berliner!"Bång fick Piratensällskapets Bombi Bitt pris 1999.
9789187043673 -
Krossa stenåldern! Utvecklingen på Nya Guinea
Pocketbok.
Mycket gott skick. PAN Original. 1973. 179 s. Fotoillustrerad.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9117341515
- Titel
- Krossa stenåldern! : utvecklingen på Nya Guinea
- Författare
- Rideland, Finn
- Förlag
- Stockholm : Pan/Norstedts
- Utgivningsår
- 1973
- Språk
- Svenska
9117341515 -
Bortom bergen
Mycket gott skick. Norstedts. 1983. Ou. Förlagsband med skyddsomslag. 146 s. Rikt illustrerad. Bilder från Binglingsi, Maijishan, Dunhuang och andra helgedomar längs den gamla vägen. Med ett inledande resonemang kring resandet, seendet och konsten. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789118233722
- Titel
- Bortom bergen : bilder från Binglingsi, Maijishan, Dunhuang och andra helgedomar längs den gamla vägen : med ett inledande resonemang kring resandet, seendet och konsten
- Författare
- Kessle, Gun - Myrdal, Jan
- Förlag
- Stockholm : Norstedt
- Språk
- Svenska
9789118233722 -
Det tidiga Kina i närbild
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Rabén & Sjögren. 1979. Vackra illustrationer. 32 s.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129538122
- Titel
- Det tidiga Kina i närbild
- Författare
- Boase, Wendy - McBride, Angus - Dalley, Terry - Olsson, Synnöve
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1979
- Språk
- Svenska
9129538122 -
Odödliga adresser i Paris
Inbunden bok.
Gott skick. A&W. 1973. Illustrerad. 207 s. Utgallrad biblioteksbok.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9120052782
- Titel
- Odödliga adresser i Paris
- Författare
- Pihlgren, Jeanne, pseud. för Lilly Selling
- Förlag
- Stockholm : Almqvist & Wiksell
- Utgivningsår
- 1973
- Språk
- English
9120052782 -
Památky staré Prahy
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Prag. 1967. Turisthandbok med 167 svartvita foton på monument och byggnader i Prag. Förklarande text på tyska och engelska.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Parks and Chàteaux of France
Häftad bok.
Mycket gott skick. Paris. 1960. 103 s. Underbart bildmaterial.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Land out of the sea. The conquest of the Zuyd...
Inbunden bok.
Mycket gott skick. A. Roelofs van Goor. Uå. 10 s. Text 95 s. Foton. Bilderbok med bilder i svartvitt. Text på engelska.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Från folkmord till självstyre. Kurdernas lång...
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Norrbagge. 2009. Fint fotomaterial. 183 s. Stort format. Utgallrad biblioteksbok.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789163341083
- Titel
- Från folkmord till självstyre : kurdernas långa väg till frihet
- Författare
- Kristiansen, Georg
- Förlag
- Norrbagge förlag
- Utgivningsår
- 2009
- Omfång
- 188 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 235 x 295 mm Ryggbredd 19 mm
- Vikt
- 1245 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- År 1992 var ett viktigt år för kurderna. Då bildades en autonom kurdisk republik inom Iraks gränser. Samma år hölls det första fria valet i Kurdistan. Sedan dess arbetar kurderna intensivt för att bygga upp en modern stat som vilar på demokratiska grunder.
Under historiens gång har kurdernas existens som folkgrupp förnekats och de har utsatts för grymma massakrer, tortyr och utrotningsförsök. De är den största folkgruppen cirka 40 miljoner som inte tillerkänts politisk status trots att de bor i ett sammanhållet geografiskt område. Deras land Kurdistan är delat mellan Turkiet, Iran, Irak och Syrien.
Under senare år har man kunnat se en positiv utveckling också i den turkiska delen av Kurdistan. Det har blivit mer tillåtet att tala om kurderna som en särskild folkgrupp. När en kurdisk TV-kanal började sända på kurdiska år 2009 inledde premiärminister Recep Tayyip Erdogan sitt tal på kurdiska.
Georg Kristiansen har som fotograf följt utvecklingen i Kurdistan alltsedan han år 1975 besökte området för första gången. Han har mött överlevande från gasbombningarna av Halabja, han har mött kurder som gång på gång tvingats se på när deras byar jämnats med marken och han har också fått uppleva segeryran efter befrielsen från Saddam Husseins terrorregim.
Georg Kristiansen fokuserar på utvecklingen i det autonoma Kurdistan inom Irak men belyser också andra delar av Kurdistan, förr och nu. Jamal Alemdar, representant för KDP i Europa 1971-1976, och flera andra kurder har bidragit med texter.
9789163341083 -
Irish Miles
Macmillan & CO. 1947. Klotband med skyddsomslag. 185 s. (engelska). En resebok från Irland med många bilder av hus och kyrkor. »The resulting book is a lighthearted compound of folklore, art criticism and topography, phy, illustrated with photogra läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Holland. Landschaft - Baukunst - Volksleben
Van Munster´s Uitgevers Maatschappij, Amsterdam. 1930. Dekorerat klotband. Stort format. Omfattande bildverk med foton från olika delar av Holland. Fa …
Mycket gott skick. /ENHETSPORTO/.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
La Hongrie. Ungern
Corvina, Budapest. 1974. Fin fotobok om Ungern. Fransk text. Med 146 foton i svartvitt och 7 i färg.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Gulpilil´s stories of The Dreamtime
Collins. 2000. Förlagsband. 127 s. Rikt illustrerad med teckningar, målningar och foton. En bok som beskriver den australiensiska urbefolkningen, Aboriginernas unika kultur. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
The Compact Culture. The Japanese Tradition o...
Pocketbok. Kodansha International. 1991. Pocket. 192 s. Illustrerad.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Art and History of Assisi. English edition
Häftad bok. Bonechi. 1989. Häftad. 128 s. Stort format. Ett bildverk i färg.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Folkminoriteter. Beduiner
Inbunden bok. Natur och Kultur. 1993. Inbunden. Stort format. 48 s. Vackra foton i färg. Utgallrad biblioteksbok.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9127626350
- Titel
- Folkminoriteter/Beduiner
- Författare
- King, John - Bergström, Gunnel W
- Förlag
- Natur & Kultur
- Utgivningsår
- 1993
- Omfång
- 42 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 442 g
- Språk
- Svenska
9127626350 -
Chateaux of the Loire Valley
Könemann. 1997. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Stort format. 359 s. Rikt illustrerad med vackra foton i färg.
ISBN 3895085987
Nära nyskick. Enhetsporto.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK3895085987 -
Looking at Florence
Bonechi Editore. 1972. Häftad med plastade pärmar. Stort format. 128 s + utvikbar karta över staden. Separat stadskarta medföljer. Ett bildverk i färg …
Mycket gott skick. Engelsk text.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Irland in Colour. A Collection of Forty Colou...
B. T. Batsford Ltd. 1957. Klotband utan skyddsomslag. 111 s. Något nött i kanter och rygg, inlagan i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Introducing Ireland
Irish Tourist Association, Dublin. Ca 1948. Pappband med skyddsomslag. 121 foton i sepiabrunt. Något nött skyddsomslag med viss pappersförlust i övrigt mycket gott skick. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
De första nybyggarna i Nordamerikanska Vester...
N. M Lindh. 1857.Halvfranskt band med dekorerad rygg och mamorerade pärmar. 572 s + karta. Nött och sprucken i kanterna och loss i bakre rygg, lagerfläckade sidor. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Jerusalem
Libris. 1980. Inbunden med skyddsomslag. 127 s. Rikt fotoillustrerad. Utgallrad biblioteksbok. Små riss i omslaget i övrigt mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 917194205X
- Titel
- Jerusalem
- Författare
- Kirby, Gilbert W. - Foster, Dave - Boström, Joel - Stern, Jossi
- Förlag
- Örebro : Libris
- Utgivningsår
- 1980
- Språk
- Svenska
917194205X -
Bland nordamerikas indianer. Bilder ur indian...
Häftad bok.
J. A Lindblands förlag. 1926. Häftad. 238 s. Illustrerad med foton och teckningar. Något gulnad pärm i övrigt mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Silverbröllop i Sahara. En reseskildring
Harriers Bokförlag. 1951. Klotband. 263 s. Illustrerad med foton och teckningar. Numrerad upplaga.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Orientens forntid. Egypten, Babylonien, Den k...
Natur och kultur. 1926. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Båda omslagen medbundna. Nött omslag i övrigt mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Svelvik og Strømm Sparebank. 1861-10/6 1961
Klotlinneband. 63 s. Fotoillustrerad. Något solblekt pärm i övrigt mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Svelvik Kommunale Høgre Allmennskole 1910-196...
Häftad med förstäkrt rygg. 46 s.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Svelvik Kirke. 1859-1959
Svelvik/Strømm. 1959. Klammerhäftad med dekorativa pärmar. Illustrerad. 30 s.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Antikens sällsamma städer som Jesus såg dem
Skandinaviska Bokförlaget. 1981. Förlagsband med skyddsomslag. 128 s. Stort format. Rikt illustrerad.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9175560754
- Titel
- Sveket
- Författare
- Pini, Wendy - Pini, Richard - Allen, Lennart - Höglund, Jan-Erik
- Förlag
- Stockholm : Alvglans
- Utgivningsår
- 1991
- Språk
- Svenska
9175560754
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn