-
Gäster hos Hagge
Inbunden bok. Wiken. 1989. 175 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Varsamt läst bok. Hagge berättar om sina första 67 gäster och om programmen som roat och engagerat miljontals TV-tittare.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKWiken -
Bokhandlaren i Kabul : Ett familjedrama
Inbunden bok. Norstedts. 2004. 286 sidor.
Mycket gott skick. Endast smärre hanteringsspår på pärmarna. Namn på försättsbladet. "Hösten 2001 reser journalisten Åsne Seierstad till Afghanistan för att skriva om människorna i ett trasigt land under uppbyggnad. Talibanerna har nyligen flytt och ett stort hopp hägrar. E läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172634671
- Titel
- Bokhandlaren i Kabul : Ett familjedrama
- Författare
- Seierstad, Åsne
- Förlag
- Norstedts
- Utgivningsår
- 2003
- Omfång
- 286 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 414 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Våren efter talibanernas fall i Afganistan tillbringade den norska journalisten Åsne Seierstad några månader hos familjen Khan i Kabul.
Bokhandlaren i Kabul skildrar det dagliga livet i en medelklassfamilj som söker sin plats i det nya Afghanistan, i kampen mellan det moderna och det traditionella. Vi får följa famljemedlemmarna och människorna i deras närhet, bokhandlaren Sultan på affärsresa och den sexuellt frustrerade tonårssonen Mansur på pilgrimsfärd. Vi får ta del av hustrun Sharifas skamkänslor när hennes man tar sig en ny ung hustru och av 19-åriga Leilas drömmar om att bli lärare. Det är berättelsen om ett land där dammet från ruinerna ligger tjockt, men också om en gryende vår och om ett folks försök att befria sig från en historia fylld av krig och förtryck - i hopp om ett bättre liv.
Åsne Seierstad har en fantastisk förmåga att levandegöra ett förlopp medan det händer utan att teoretisera och hon hittar ofta pregnanta, oväntade detaljer. Hon saknar mycket av den machoprestige som hennes manliga kolleger har och låter människorna komma till tals utan att själv stå i vägen för deras berättelser. Åsne Seierstad är en av Norges mest framstående journalister och har fått flera utmärkelser för sin journalistik. Hon fick norska Bokhandlarpriset 2002 för Bokhandlaren i Kabul och för sin rapportering från Irakkriget har hon fått Norges Stora journalistpris 2003. I motiveringen hette det att hon lägger större vikt vid att förmedla det man ser än det man som journalist kan känna eller tänka.
Norstedts 9789172634671 -
Svensk Maffia fortsättningen
Inbunden bok. Reporto Förlag. 1 uppl. 2010. 408 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Smärre hanteringsspår på skyddsomslaget. Mycket fin inlaga. Baksidestext: Tre år efter banbrytande Svensk maffia en kartläggning av de kriminella gängen berättar journalisterna Lasse Wierup och Matti Larsson om vad som hände sedan. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789197891707
- Titel
- Svensk Maffia fortsättningen
- Författare
- Lasse Wierup - Matti Larsson
- Förlag
- Reporto Förlag
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 408 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 162 x 232 mm Ryggbredd 31 mm
- Vikt
- 853 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Tre år efter banbrytande Svensk maffia en kartläggning av de kriminella gängen berättar journalisterna Lasse Wierup och Matti Larsson om vad som hände sedan.
Fler och fler unga män skulle kämpa för att slå sig in i den värld där den våldsammaste vinner. Otåliga 90-talister hade inte tid att gå den långa vägen utan bildade egna grupper. Frustrationen i segregerade förorter kanaliserades genom nya gäng. Konkurrensen utlöste krig och konflikter i helt en ny omfattning. Och i tysthet fortsatte de mest välorganiserade att bygga upp sina förmögenheter.
Men för första gången samlade Sverige sig också till ett gemensamt motstånd. Det är under 2010-talet som den verkliga kampen mellan samhället och gängen kommer att stå.
Reporto Förlag 1 9789197891707 -
How we'll (well) live on mars
Inbunden bok. Simon & Schuster/ Ted. 2018. 77 sidor.
Mycket gott skick. Kartonnage. Engelsk text. In English. "Award-winning journalist Stephen Petranek says humans will live on Mars by 2027. Now he makes the case that living on Mars is not just plausible, but inevitable. It sounds like science fiction, but Stephen Petranek c läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9781471138881
- Titel
- How well live on mars
- Författare
- Petranek, Stephen
- Utgivningsår
- 2018
- Språk
- English
Simon & Schuster/ Ted 9781471138881 -
Bokbranschen i framtiden : en analys av möjli...
Häftad bok. Stockholm : Ekonomiska forskningsinst. vid Handelshögsk. (EFI). 1979. 289 sidor.
Gott skick. Blekt rygg, ägarsignatur på försättsbladet, i övrigt gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9172581050
- Titel
- Bokbranschen i framtiden : en analys av möjliga utvecklingslinjer fram till år 2000
- Författare
- Ahlmark, Dan - Brodin, Bengt, 1945-, ekonom - Brodin, Bengt, 1945-, ekonom. - Bokbranschens ekonomi och struktur (projekt) - Ekonomiska forskningsinstitutet vid Handelshögskolan i Stockholm
- Förlag
- Stockholm : Ekonomiska forskningsinst. vid Handelshögsk. (EFI)
- Utgivningsår
- 1979
- Språk
- Svenska
Stockholm : Ekonomiska forskningsinst. vid Handelshögsk. (EFI) 9172581050 -
Pressens utveckling under det nittonde århund...
Häftad bok. P.A. Norstedt & Söners förlag. 1924. 213 sidor.
Gott skick. Bibliografiupplaga. Små fläckar på framsidan, som bilden visar, kantstött, inlagan i gott skick. Innehåll: Tiden före 1880, Tiden efter 1880, De nordiska länderna, m.m. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKP.A. Norstedt & Söners förlag
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
