-
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789176631744
- Titel
- Det börjar med ett frö
- Författare
- Knowles, Laura
- Förlag
- Känguru
- Utgivningsår
- 2017
- Omfång
- 32 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 215 x 300 mm Ryggbredd 11 mm
- Vikt
- 440 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- I denna rimmande bilderbok följer vi hur ett väldigt litet frö växer upp till att bli ett väldigt stort lönnträd.
Häng med på resan genom årstider och år, och se hur fröet förvandlas från skott till ungt träd, ända tills det till slut är ett stort träd med grenar och rötter som breder ut sig över bokens sidor.
Allteftersom trädet växer fylls det av underbara skogsvarelser kaniner och ekorrar, fjärilar och ugglor som alla gör det till sitt hem.
Det börjar med ett frö är en vacker och tankeväckande bok som berättar om naturens utveckling.
Boken blir en fin gåva, med guldfoliering, påkostat papper och en utvikbar plansch som berättar mer om lönnträd.
JENNIE WEBBER är konstnär och bor i London. Hon skildrar gärna naturens mångfald och komplexitet i sina verk.
Genom att visa oss hur fantastisk naturen är hoppas hon att vi ska bli mer angelägna om att bevara den.
LAURA KNOWLES är författare och älskar naturhistoria, ord och bild.
"Det börjar med ett frö kan bli en lämplig present nu när våren närmar sig och naturen vaknar till liv igen.
Jag ser det som ett praktverk att spara i flera generationer. Barnen finner efter hand tillsammans med en vuxen nya lager i berättelsen."
Anne-Charlotte Östman, Litteraturmagazinet.se
"Boken är genomgående vackert och noggrant tecknad, in i minsta detalj, läsupplevelsen är både underbar och tankeväckande. Själva utformningen av boken gör att hela historien känns lyxig och exklusiv - precis som fröets mirakel."
Belinda Graham, Tidningen Kulturvinden
Känguru 1 9789176631744 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789129719413
- Titel
- ABC med Asters anka
- Författare
- Rönnertz, Fia
- Förlag
- Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 2019
- Omfång
- 64 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 200 x 211 mm Ryggbredd 12 mm
- Vikt
- 364 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Följ med Asters anka på en bokstavsresa från A till Ö. Träffa Ninos nalle, leta efter häxans hus med Hedvig och lär känna Zorans zebra. Med på färden finns Ankas lilla vagn som är full av spännande saker: bubblor, cyklar, tröjor och mycket mer.
De korta alfabetsverserna är uppbyggda kring respektive bokstav och på varje uppslag får vi möta ett nytt barn och massor av grejer som representerar just det barnets bokstav!
Fia Rönnertz arbetar som förskollärare och är bosatt på Gotland. Med ABC med Asters anka debuterar hon som barnboksförfattare. Hennes kluriga alfabetsverser bjuder in till läsning för alla bokstavsintresserade, från de allra minsta till barn upp i skolåldern.
Lotta Geffenblad är illustratör och animatör. Hon har gjort mängder av bilderböcker, bl.a. Augustnominerade Astons stenar och böckerna om Vina Vina tillsammans med Jujja Wieslander.
Rabén & Sjögren 1 9789129719413 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789187208485
- Titel
- Vem är det som kör?
- Författare
- Karlsson, Ellen
- Förlag
- Urax Förlag
- Utgivningsår
- 2018
- Omfång
- 24 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 210 x 212 mm Ryggbredd 7 mm
- Vikt
- 260 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Tåget är fullt av passagerare idag! Katter, nallar, elefanter och noshörningar trängs i vagnarna. Ännu fler vill hoppa på, men det snabbaste tåget i världen har inte tid att stanna.
Tåget rusar fram, det skakar och kränger, passagerare och bagage faller huller om buller. Vem är det egentligen som kör?
Ellen Karlsson har tidigare skrivit kapitelböcker för åldern 6-9 år. Hon fick Augustpriset 2013 för sin debutbok Snöret, fågeln och jag . Det här är hennes första bilderbok.
Monika Forsberg är sedan många år bosatt i London där hon är verksam som illustratör åt bl.a. modehus och leksaksföretag. Vem är det som kör? är hennes bilderboksdebut.
Urax Förlag 1 9789187208485 -
How a Rock Came to Be in a Fence on a Road Ne...
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Walker & Company, 1973. First printing/edition. Publisher's binding with dust-jacket. A small tear in the jacket at the head of the spine. In all a well-preserved and clean copy. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Alla vi barn i Bullerbyn
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Stockholm : Rabén & Sjögren, 1946. Första uppl. 108 s. Förlagets klotryggbnad. Sida med innehållsförteckning svagt vågig i yttersta marginalen. Helt rent och trevligt ex av första uppl av denna tidiga Lindgrentitel. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Länge, länge, sedan ... : sagor
Inbunden bok.
Gott skick. Stockholm : Bonnier, 1903. 110 s. Något nötta hörn och de illustrerade omslagspärmarna lätt fläckade. Helt ren inlaga. Med flera ilustration av John Bauer, bl.a. omslaget. Bauers debut som illustratör i utgiven bok. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Godnattsagan eller sagan om Rebecka och mormo...
Inbunden bok. Lilla Piratförlaget. 1 uppl. 2023. 32 sidor.
Nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789178133871
- Titel
- Godnattsagan eller sagan om Rebecka och mormor
- Författare
- Ekman, Marie-Louise
- Förlag
- Lilla Piratförlaget
- Utgivningsår
- 2023
- Omfång
- 32 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 173 x 225 mm Ryggbredd 9 mm
- Vikt
- 229 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Marie-Louise Ekman är en av Sveriges mest älskade konstnärer. Hennes konstnärskap kännetecknas av hur hennes egensinniga universum tar plats i en unik bredd av uttryck, i måleri, skulptur, film, scenkonst och bilderbok!I Godnattsagan eller sagan om Rebecka och mormor får vi vara med när mormor försöker berätta en saga. Det går inte så jättebra, men det blir liksom fint ändå. Och ett verkligt möte uppstår! Ett möte över generationer, mellan de som finns och inte längre finns, mellan det som finns ovan och under jord och mellan dag och natt. Självklart uppstår också ett möte mellan text och bild i Marie-Louise Ekmans bilderbok!Marie-Louise Ekman har varit en framträdande del av det svenska kulturlivet sedan 1960-talet. Hon är konstnär, filmare, dramatiker och författare, samt har varit rektor för Kungliga Konsthögskolan och chef för Dramaten. 2017 visades hennes hittills största retrospektiv på Moderna Museet i Stockholm, där publiken fick ta del av över 350 verk inom måleri, film och skulptur. 2018 utkom hennes kritikerrosade bok Få se om hundarna är snälla ikväll där Marie-Louise Ekman kärleksfullt skildrat den svåra tiden då Gösta Ekman var sjuk. Godnattsagan eller sagan om Rebecka och mormor är Marie-Louise Ekmans första bok på Lilla Piratförlaget."En kärleksfull skildring av relationen mellan en mormor och hennes barnbarn ... Rikt illustrerad med författarens oefterhärmliga teckningar." Ingalill Mosander, Aftonbladet
Lilla Piratförlaget 1 9789178133871 -
The scalp-hunters : a romance of the plains
Inbunden bok.
Gott skick. London: Collins (ca. 1910). Publisher's illustrated cloth binding. Somewhat worn but a rather well-preserved copy. With several boards in colour.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Soulwind Book One (Vol. 1): The Kid from Plan...
Häftad bok.
Mycket gott skick. Image Comics, 1997. Publisher's pictorial wrappers. A nice copy . Language: English.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
More about Paddington
Häftad bok.
Mycket gott skick. Penguin books, 1966. Reprint. Publisher's pictorial wrappers. Language: English.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
God child
Häftad bok.
Mycket gott skick. Stockholm: Bonnier Carlsen, 2008. 180 s. Illustrerad pocket.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789163859151
- Titel
- God Child 03
- Författare
- Yuki, Kaori
- Förlag
- Bonnier Carlsen
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 180 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 115 x 175 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 147 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hertig av gift på drift i London!Godchild är serien för dig som gillar mörka suggestiva serier. Fylld av spänning och skräck, men också skönhet och känslighet.Vi befinner oss i artonhundratalets England. Huvudpersonen, Cain Haragreaves, har haft en extremt svår barndom med föräldrar som misshandlade honom både fysiskt och psykiskt. Hans stora intresse är gifter som han samlar på, och det är inte omöjligt att han är skyldig till sin fars död. Historien kretsar kring Cain och de mysterier han omges av, och här och var vävs verkliga händelser in som exempelvis Jack the Ripper.God Child tilltalar alla som gillar spänning, mysterier, skräck, historia och psykologi, men primärt kan den sägas vara en gotisk serie. Eftersom den utspelar sig i viktoriansk tid är den fylld av det som kallas Gothic Lolita-mode. Serien har fått beröm för sin skruvade handling, sin mörka stil och fantastiska bilder.
9789163859151 -
Svensk seriehistoria. Första boken från Svens...
Inbunden bok.
Nyskick. Skyddsomslag i gott skick. Åkarp: Seriefrämjandet, 2005. 201, (7) s. Förlagets inbundna utgåva med illustrerat skyddsomslag. Faktagranskad av Helena Magnusson. Skyddsomslaget med reva intill övre ryggände. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789185161065
- Titel
- Svensk seriehistoria : första boken från Svenskt seriearkiv
- Författare
- Reimerthi, Claes
- Förlag
- Seriefrämjandet
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 208 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 175 x 245 mm Ryggbredd 21 mm
- Vikt
- 635 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Övergripande tema är serietidningsbranschens födelse. Genom intervjuer med redaktörerna Rolf Janson och Jan-E. Israelsson ges en bild av Serieförlagets tillblivelse och verksamhet under femtio- och sextiotalet. Göte Göransson, som bland annat tecknade västernserien Texas Jim för Fantomen, intervjuas. Boken berättar även om lilla Förlagsaktiebolaget Hansa och barnserierna i Folkskolans Barntidning under första halvan av 1900-talet lyfts fram. Rikt illustrerad
Boken är en del av projektet Svenskt Seriearkiv- Svensk Seriehistoria. Arbetsgrupp: Jakob Hallin, Peter Nilsson, Claes Reimerthi och Thomas Storn.
9789185161065 -
Snögubbens sagor och berättelser för barn
Inbunden bok.
Gott skick. Stockholm: J.W. Löfvings förlag, 1871. Förlagets pappband med tryckta pärmar. 46 s. Med 4 kolorerade planscher. 2:a upplagan. Pärmarna solkade. Ryggen skadad och delvis lossnad. Tidig barnbok. Rar. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Minnen af svenska hjeltar under de sista treh...
Inbunden bok.
Gott skick. Stockholm : Brudin, 1855. 240 s., [8] pl.-bl. Trevligt blått halvskinnband med guldornerad rygg och blindpressade pärmar, med titel förgylld. Lagerfläckad inlaga och ett par sidor och en plansch hat delvis lossnat i bindningen, men håller ändå väl samman. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Karlsson på taket smyger igen
Inbunden bok.
Gott skick. Stockholm: Rabén och Sjögren, 1968. 167 s. Förlagets inbundna utgåva, omslaget med bruksslitage, men fint ex!
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Så rart. Barnevers.
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Oslo: H. Aschehoug & CO (Nygaard), 1950. [32 s.]. Förlagets klotryggband med illustrerade pärmar. Illustrationer av Paul Gauguin. På norska. Fint ex, fritt från signaturer och egenhändiga illustrationer. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Nussknacker und Mausekönig.
Inbunden bok. Gerlach & Wiedling, Leipzig & Vienna, [1909].
Mycket gott skick. Publisher's cloth binding. Previous owner's signature on first free end-paper; apart from that a very nice and clean copy. Edited by Hans Frauengruber. Illustrations by Otto Bauriedl and Ernst Kutzer. Gerlach's Jugendbucherei 23. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKGerlach & Wiedling, Leipzig & Vienna, [1909] -
Mog i mörkret
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Bergh, cop. 1983. 1:a svenska uppl. 48 s. Fint och rent ex.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9150206974
- Titel
- Mog i mörkret
- Författare
- Kerr, Judith - Leczinsky, Ingegerd
- Förlag
- Malmö ; Stuttgart ; Zürich : Bergh
- Språk
- Svenska
9150206974 -
Halb & Halb
Inbunden bok.
Mycket gott skick. Wien: Jahoda & Siegel 1927. Publisher's decorated yellow cloth, somewhat faded. A clean copy. Illustrated. Text in German.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Nina's Book of Little Things
Inbunden bok. Prestel Pub. Första uppl. 2000.
ISBN 3791324535
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Publisher's binding with dust-jacket. First edition/second printing.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPrestel Pub Första 3791324535 -
Pezzettino
Inbunden bok.
Nära nyskick. Stockholm ; Bergh, cop. 1977. Förlagets pappband. Rikligt illustrerad. Rent och fint ex.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789150102192
- Titel
- Hanna och önskehunden
- Författare
- Vrancken, Kaat
- Förlag
- Alfabeta
- Utgivningsår
- 2003
- Omfång
- 128 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 132 x 180 mm Ryggbredd 13 mm
- Vikt
- 210 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hannas älskade hund Oswald måste avlivas. Hon saknar sin hund och vill väldigt gärna ha en ny. Efter mycket besvär hittar hon en. Den holländske författaren Kaat Vrancken har skrivit en varm bok om en flicka i sjuårsåldern som får vara med om både roliga och sorgliga saker. Boken består av ganska korta kapitel med mycket dialog och passar mycket bra till högläsning eller för att läsa själv. Den är illustrerad med roliga teckningar av en av Tysklands främsta illustratörer Rotraut Susanne Berner. (6-9 år.)
Alfabeta 1 9789150102192 -
Jorden rundt i nötskal
Inbunden bok. Upsala : Lundequistska bokhandeln. 1882.
Mycket gott skick. Förlagets dekorerade ryggklotband. Med 16 sidor helt illustrerade i färg. ”4" och "10" tillskrivet på främre pärm (se bild), annars ett helt rent ex. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKUpsala : Lundequistska bokhandeln -
3 rövare och 1 korpkung : en rövarhistoria
Inbunden bok. Malmö : Bergh. första svenska uppl. 1970. 31 sidor.
Mycket gott skick. Rent och fint ex. Översättning från tyskan av Christina Tranmark-Kossmann. Originaltitel: Drei Räuber und ein Rabenkönig.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKMalmö : Bergh första svenska -
Mias pappa flyttar
Inbunden bok. 2 uppl. 1982. 44 sidor.
Nära nyskick. Förlagets kartonageband. Bergströms debutbok.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129557720
- Titel
- Mias pappa flyttar ---
- Författare
- Bergström, Gunilla
- Utgivningsår
- 1982
- Omfång
- 44 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Språk
- Svenska
2 9129557720 -
Barna Hedenhös på vinterresa i Sverige
Häftad bok. Bonniers, 1958.
Nära nyskick. Opaginerad. Obetydligt nött vid övre ryggände. Fint ex.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBonniers, 1958 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789188897374
- Titel
- Den svarta ön
- Författare
- Hergé
- Förlag
- Cobolt Förlag
- Utgivningsår
- 2020
- Omfång
- 127 sidor
- Bandtyp
- Halvklotband
- Mått
- 235 x 310 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 680 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Tintin kommer en kallhamrad falskmyntarliga på spåren, vilket efter en vild jakt för Tintin och Milou till Skottland och den mytomspunna svarta ön utanför Kiltoch, där det går rykten om ett ohyggligt odjur i slottsruinen. Den svarta ön är det enda Tintinäventyr som Hergé tecknade om helt två gånger; först från svartvitt till färg, och nästa gång för att färgversionen från 1943 kändes omodern då ett engelskt förlag skulle ge ut boken på 1960-talet. Det är denna senare färgversion som svenska läsare är mest bekanta med, vilket gör denna retroutgåva extra intressant för fansen. De nio första Tintinäventyren tecknade Hergé i svartvitt, med start 1929. De publicerades först som följetong i olika tidningar innan de gavs ut i bokform. Samtliga kommer nu att ges ut i svensk översättning i ett utförande snarlikt det ursprungliga.
Cobolt Förlag 1 9789188897374 -
Tintin i Amerika
Inbunden bok. Cobolt Förlag. 1 uppl. 2022. 140 sidor.
Nyskick. Ny från förlaget. Serie: Tintins äventyr, retroutgåvan.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789188897855
- Titel
- Tintin i Amerika
- Författare
- Hergé
- Förlag
- Cobolt Förlag
- Utgivningsår
- 2022
- Omfång
- 140 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 235 x 310 mm Ryggbredd 16 mm
- Vikt
- 618 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- När det var dags för Hergé att påbörja det tredje Tintin-äventyret fick han äntligen rita vad han länge önskat och lät Tintin och Milou resa till Amerika. Reportageresan tar Tintin till Chicago där han bekämpar amerikanska gangsters och deras ledare Al Capone. Detta är f.ö. det enda Tintin-album där en verklig person dyker upp i handlingen, men så var gangsterkungen Capone vid denna tid minst lika mycket myt som människa. Handlingen rusar fram i en väldig fart, och Tintin hinner både slåss mot gangsters i Chicago, besöka vilda västern och bli tillfångatagen av såväl cowboys som indianer innan äventyret är över. Den svartvita originalversionen publicerades först som följetong i tidningen Le Petit Vingtième innan Tintin i Amerika gavs ut i albumformat första gången 1932.
Cobolt Förlag 1 9789188897855 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172699878
- Titel
- Mästerdetektiven Conan 52
- Författare
- Gosho Aoyama
- Förlag
- Egmont Kärnan
- Utgivningsår
- 2009
- Bandtyp
- Mått
- 115 x 178 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 144 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Den lille amatördetektiven Conan och hans vänner i deckargänget ställs ständigt inför nya mysterier och knepiga kriminalgåtor
Fortsättningsserien om Conan följs av många inbitna läsare som ogärna missar någon bok i serien.
Format: 115 x 180 mm
Antal sidor: 192
Pocket
Egmont Kärnan 1 9789172699878
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
