-
Dagar och nätter i Paris och Göteborg - Dagbo...
Häftad bok. Bonniers. 1 uppl. 1975. 161 sidor.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789100397470
- Titel
- Dagar och nätter i Paris och Göteborg : dagboksblad, dikter, prosa
- Författare
- Hylinger, Claes
- Förlag
- Stockholm : Bonnier
- Utgivningsår
- 1975
- Språk
- Svenska
Bonniers 1 9789100397470 -
The Elfish Gene - Dungeons, Dragons and Growi...
Inbunden bok. MacMillan. 1 uppl. 2007. 339 sidor.
ISBN 9781405091268
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKMacMillan 1 9781405091268 -
Diderot - Tänkandets lycka
Inbunden bok. Fri Tanke Förlag. 2015. 541 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789187513312
- Titel
- Diderot : tänkandets lycka
- Författare
- Attali, Jacques
- Förlag
- Fri Tanke Förlag
- Utgivningsår
- 2015
- Omfång
- 540 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 173 x 241 mm Ryggbredd 40 mm
- Vikt
- 1004 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- På sin vandring genom 1700-talet, från slutet av Ludvig XIV:s regeringstid till randen av den franska revolutionen, får Denis Diderot se allt av slutet på en värld och förstå allt av den nya värld som gryr; vad gäller såväl värderingar som politiska maktrelationer och teknikens krafter. Han trotsar alla sin tids stora män. Han prövar alla litterära genrer, och är väsentligen ensam redaktör för alla tiders största Encyklopedi, i vilken han själv skriver flera tusen artiklar och läser, diskuterar och korrigerar merparten av 60 000 övriga artiklarna. Den sista människan att behärska sin tids hela vetande. Han var essäist, filosof, jurist, litteratur-, konst- och musikkritiker; hela tiden med en livlig korrespondens i amorösa och filosofiska ämnen. En stor älskare, ända in i det sista, som uppvaktar flera kvinnor på en gång, men också en uttalad förespråkare för kvinnors rättigheter. Sist och slutligen: en stor intellektuell, innan termen myntas. En man som tänker fritt, trotsar fursten, drömmer om att vara hans rådgivare utan att någonsin kompromettera sig; som ser den franska revolutionen nalkas liksom kung Ludvig XIV:s död.Tänkandets lycka, som Diderot förkroppsligar, har varit och förblir ett ofantligt viktigt värde. För om det enda ämne som faktiskt intresserar människorna är den egna lyckan, så är tänkandet en av lyckans främsta källor, tillsammans med kärlek, frihet och tillfredsställandet av materiella behov. Att tänka: det är att reflektera, resonera och begrunda, men också att drömma, skapa, fantisera.
9789187513312 -
Harem - en sann historia
Inbunden bok. Bokförlaget NoNa. 2011. 355 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Guldtrycket är perfekt, men syns dåligt på bild.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789197879125
- Titel
- Harem : en sann historia
- Författare
- Jillian Lauren
- Förlag
- Bokförlaget NoNa
- Utgivningsår
- 2011
- Omfång
- 355 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 145 x 215 mm Ryggbredd 29 mm
- Vikt
- 521 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Harem är lika mycket en orientalisk rock n roll saga som en vacker berättelse om en ung kvinnas sökande efter identitet och äkta kärlek.
Jillian var den artonåriga teaterstudenten som försörjde sig genom att arbeta som strippa på en bar i New York. Kvällarna på strippklubben ledde till eskortverksamhet och snart därpå fick hon ett högst udda jobberbjudande: Tillsammans med några andra unga kvinnor fick hon chansen att åka till Brunei för att vara en del av ett harem som tillhörde sultanen av Bruneis yngste bror.
Väl på plats i det exklusiva området insåg Jillian att det enda jobb som vistelsen på palatset innebar, var att medverka på de överdådiga festerna som hölls varje kväll. De två tänkta veckorna blev till ett år och Jillian befann sig mer och mer involverad i en ondskefull konkurrens om prinsens uppmärksamhet. Den oförblommerade hierarkin bland prinsens kvinnor fick Jillians begär att växa - så hur skulle hon gå till väga för att bli drottning på haremet?
9789197879125 -
Notorious - Boken om Ingrid Bergman
Inbunden bok. Bonniers. 1998. 519 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9100564206
- Titel
- Notorious : [boken om Ingrid Bergman]
- Författare
- Spoto, Donald - Hemmel, Gertrud
- Förlag
- Stockholm : Bonnier
- Utgivningsår
- 1998
- Språk
- Svenska
9100564206 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789137088501
- Titel
- Karen blixen
- Författare
- Thurman, Judith - Järnebrand, Margareta
- Förlag
- Bokförlaget Forum
- Utgivningsår
- 1986
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 1025 g
- Språk
- Svenska
Forum 9789137088501
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
