-
AFGHANERNA
Inbunden bok. POLARIS. Första svenska upplagan uppl. 2023. 533 sidor sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Gallrat biblioteksex! Det här är en bok som bygger på vittnesmål. Historierna på de följande sidorna har berättats av afghaner som författarinnan träffade under det första året av talibanernas styre i landet, från augusti 2021 till augusti 2022. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789177959779
- Titel
- Afghanerna
- Författare
- Seierstad, Åsne
- Förlag
- Bokförlaget Polaris
- Utgivningsår
- 2022
- Omfång
- 532 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 141 x 216 mm Ryggbredd 42 mm
- Vikt
- 654 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- En man och två kvinnor. En av dem rymde hemifrån som pojke för att utkämpa ett heligt krig, fängslades, frigavs, och är nu krigsherre med två fruar. En annan fick polio som flicka, lärde sig läsa Koranen med kvinnlig blick, blev högt uppsatt politiker och sedan flykting i en stad norr om polcirkeln. Den tredje är en snart färdigutbildad student, ivrig att få ta sin examen och bli en del av samhället men som skickas hem och får besked om att hon ska gifta sig med en främmande man. Detta är Afghanistan efter talibanernas återkomst. Tre öden i ett land som varit uppmarschområde och spelplan för olika stormakter sedan Alexander den stores dagar. Afghanerna är Åsne Seierstads återkomst till landet tjugo år efter Bokhandlaren i Kabul. Hon berättar historierna om de som flydde undan talibanerna och om de som blev kvar. I en bok som är både informativ, medryckande, välformulerad och djupt empatisk tecknar hon inte bara porträtt av tre människor som alla väljer sin egen väg, utan följer trådar tillbaka i landets historia som förklarar varför Afghanistan ständigt är i krig med sig självt och omvärlden."Åsne Seierstads grepp att skildra Afghanistan under talibanregimen utan att döma är omöjligt att värja sig emot." SvD En urviktig insyn i hur kvinnorna, redan som små flickor, målmedvetet skolas in i männens maskulina apartheidsystem Expressen "Seierstad är mästerlig i boken om afghanerna" Aftonbladet "Åsne Seierstad har en fantastisk förmåga att blåsa liv i individer" DN"Seierstad är oerhört skicklig på gestaltning. Afghanistan kommer verkligen till liv genom de porträtterade människornas mycket olika sätt att tolka och tänja sina omständigheter och sin kultur." Sydsvenskan "Det är en mycket stark bok, som är lättläst och som nästan omärkligt skiftar från de storpolitiska till de vardagligaperspektiven." BTJ-häftet nr 2, 2023
POLARIS Första svenska upplagan 9789177959779 -
OCH I WIENERWALD STÅR TRÄDEN KVAR
Inbunden bok. Natur & Kultur. Första upplagan, andra tryckningen uppl. 2011. 331 s sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Vinnare av Augustpriset 2011! "Elisabeth Åsbrink har skrivit en av höstens viktigaste böcker. Den måste läsas inte bara som historia utan som levande historia." AFTONBLADET.
Elisabeth Åsbrinks dokumentärroman "Och i Wienerwald står träden kvar" är både läs mer … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789127130876
- Titel
- Och i Wienerwald står träden kvar
- Författare
- Elisabeth Åsbrink
- Förlag
- Natur & Kultur Allmänlitteratur
- Utgivningsår
- 2011
- Omfång
- 329 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 163 x 234 mm Ryggbredd 28 mm
- Vikt
- 643 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Femhundra brev från Wien, prydligt sorterade efter årtal, ombundna med snöre och förvarade i en IKEA-kartong. Adressaten var Otto, en judisk pojke som tretton år gammal ensam kommit till Sverige från ett Österrike som alltmer präglades av nazisternas maktövertagande 1938. Ottos föräldrar blev kvar i Wien och bevittnade den tilltagande terrorn mot den judiska befolkningen. Breven till Otto visar hur deras vardagsliv hela tiden kringskärs. De försöker hålla modet uppe, både på sig själva och på sonen, de gläds åt att han har nått friheten, men samtidigt lyser sorgen och saknaden igenom. De sista brev Otto får har avsändaradressen Theresienstadt hans föräldrar skulle aldrig återvända.
I Sverige hamnade storstadspojken Otto på landet, i gränstrakterna mellan Skåne och Småland. Med tiden fick han arbete som dräng hos familjen Kamprad på gården Elmtaryd i Agunnaryd. Mellan sonen i huset, Ingvar, och Otto uppstod en stark vänskap. Samtidigt var Ingvar Kamprad aktivt engagerad i nazistiska organisationer och en stor anhängare av fascisten Per Engdahl. Hur kunde detta hänga ihop?
Med utgångspunkt i detta unika brevmaterial ger Elisabeth Åsbrink en personlig och engagerad skildring av den svenska stelbentheten och räddhågsenheten under andra världskriget och visar hur anti-semitismen genomsyrade samhället. Intervjuer med Ingvar Kamprad gjorda 2010 ger relief åt hennes berättelse.
Augustvinnare 2011! Årets fackbok.
"Elisabeth Åsbrink har skrivit en av höstens viktigaste böcker. Den måste läsas inte bara som historia utan som levande historia. Den som har öron kan fortfarande höra ekot av Otto Ullmanns röst."
Aftonbladet
"Att bli lämnad, och frukta att man kanske aldrig kommer att ses igen. Detta oerhörda fångar Elisabeth Åsbrink med ett för genren sällsynt litterärt språk och med en exakt känsla för vad hon själv ska berätta och vad hon ska låta breven säga."
Expressen
"Både ett skakande tidsdokument och raseri omvandlat till hisnande vacker prosa. Hennes språk äger en fjäderlätt skönhet men orden vägs på guldvåg. Kanske just därför väger varje mening ett ton. Oumbärlig läsning."
Upsala Nya Tidning
"Det är en starkt gripande berättelse ... Med sin nya bok adderar Elisabeth Åsbrink ytterligare pusselbitar till den historia som aldrig kommer att bli färdigskriven. Det är en stor sak."
Göteborgs-Posten
"Det är därför en viktig och angelägen bok hon skrivit om en tematik med länkar till vår tid."
Svenska Dagbladet
"Elisabeth Åsbrink har gjort ett storverk."
Smålandsposten
"Det är i stället den treenighet av kvaliteter som gör all riktigt bra litteratur till det den är. Berättelsen. Närvaron. Språket. Elisabeth Åsbrink behärskar dem alla. Läs."
Borås tidning
Natur & Kultur Första upplagan, andra tryckningen 9789127130876 -
MITT LIV OCH LEVERNE
Häftad bok. Eget förlag. Originalupplaga uppl. 2005. 109 sidor sidor.
Nära nyskick. Eget förlag 2005. 109 sid. Fint skick. Handskriven dedikation till namngiven mottagare. "Har efter uppmaning från flera personer försökt att skriva ner några minnen ur mitt liv som infödd Fotöbo. Något om öns förändring och utveckling och om den frikyrkli läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKEget förlag Originalupplaga
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
