Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Heptameron
Heptameron Heptameron

Heptameron

Inbunden bok. Natur & Kultur. 2026. 621 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Ny bok. Minimalt stött parti vid nederkanten på skyddsomslagets framsida. 850 gram.

Säljare: Tänkvärld Böcker & Media (företag)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789127189461
Titel
Heptameron
Författare
av Navarra, Margareta
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Utgivningsår
2026
Omfång
621 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
143 x 216 mm Ryggbredd 42 mm
Vikt
840 g
Språk
Svenska
Baksidestext
På grund av översvämningar tvingas en grupp aristokrater, fem män och fem kvinnor, söka skydd i ett kloster högt uppe i Pyrenéerna. När de får veta att de måste vänta i flera dagar på att en bro ska repareras, bestämmer de sig för att fördriva tiden genom att berätta historier för varandra. Det leder till ett rikt utforskande av olika uppfattningar om mänskligt liv och leverne – med en tydlig blinkning till Boccaccios snarlika Decamerone. Detta verk skiljer sig från föregångaren genom att varje historia avrundas med livliga diskussioner mellan berättare och åhörare, som inte sällan ger upphov till motstridiga tolkningar och rentav gräl.

Margareta av Navarra (1492–1549) fullbordade aldrig sina hundra berättelser, men de sjuttiotvå historier, som publicerades postumt 1559 under titeln Heptameron, visar lekfullt hur moral och omoral ofta är inflätade i varandra – särskilt när det handlar om kärlekens och relationernas dynamik mellan män och kvinnor – och ger en tankeväckande bild av mänskliga brister och förtjänster.

Nu utkommer detta centrala verk från den franska renässansen i nyöversättning av Carin Franzén.

Inledning av Karolina Ramqvist.