-
Olympiaden 1936 : Hitlers propagandatriumf
Häftad bok. Aldus / Bonniers. 1 uppl. 1973. 152 sidor.
Dåligt skick. Inlagan har spruckit i limningen på några ställen så vissa delar av inlagan ligger löst.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKAldus / Bonniers 1 -
I odjurets trädgård : en amerikansk familj i...
Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 2013. 502 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Omslaget är aningen tilltryckt i överkant. Varsamt läst bok. [rum 1]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789100121136
- Titel
- I odjurets trädgård : en amerikansk familj i Hitlers Berlin
- Författare
- Larson, Erik
- Förlag
- Albert Bonniers Förlag
- Utgivningsår
- 2013
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 162 x 234 mm Ryggbredd 39 mm
- Vikt
- 839 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- I juli 1933 reser professor William E. Dodd till Berlin och blir den första amerikanska ambassadören i Hitlers nyvunna Nazityskland. Till en början förförs hela familjen Dodd av de storslagna festerna och den militära prakten. Dottern Martha inleder en kärleksaffär med Rudolf Diels, chef för det nybildade Gestapo. Men snart går Hitlers omänskliga metoder inte längre att ignorera: judar blir förföljda och trakasserade, och de som protesterar tystas ner. Redan 1934 är festdagarna förbi: Hitler förbjuder alla andra politiska partier och har därmed utsett sig själv till Tysklands diktator. Dodd rapporterar förgäves till det amerikanska utrikesdepartementet, men än är det ingen som förstår hotet om det krig som väntar.I odjurets trädgård skildrar de viktiga förkrigsåren 1933 och 1934 i Berlin, och historikern Erik Larson fördjupar frågan om varför omvärlden inte reagerade förrän halva Europa låg slaget i spillror.
Albert Bonniers Förlag 9789100121136 -
Hitlers krigare : SS sista strid
Pocketbok. Fischer & Co. 1 uppl. 2008. 276 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Aningen flikade hörn. Två hundöron. I övrigt fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789185183609
- Titel
- Hitlers krigare : SS sista strid
- Författare
- Charles Whiting
- Förlag
- Fischer & Co
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 276 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 20 mm
- Vikt
- 155 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hitlers elitsoldater i Leibstandarte SS skulle utgöra den tyska krigsmaktens spjutspets. Men där striderna rasade som värst blev också förlusterna som störst. Många gick under när nazisterna på front efter front tvingades retirera från amerikanska, brittiska och sovjetiska trupper. Och i takt med att SS-soldaterna drog sig längre tillbaka, eskalerade deras grymhet i en allt bittrare kamp.
Hitlers krigare SS sista strid ger en detaljerad inblick i andra världskrigets blodiga slut. Boken beskriver den mörka baksidan av det som vi oftast får se som de allierades segerkamp och fredshopp.
Hur upplevde de tyska elitsoldaterna det tredje rikets undergång? Och vad drev dem till att slåss allt hårdare ju närmare slutet de kom? Hitlers krigare SS sista strid ger svar i en fascinerande och fasansfull skildring av de män som var beredda att dö, men inte att besegras.
CHARLES WHITING (19262007) var en av Storbritanniens mest framträdande militärhistoriska experter och hann under sin levnadstid med att skriva cirka 350 böcker. Bland Whitings verk utmärker sig hans faktatitlar om andra världskriget, men han författade även många spänningsromaner under pseudonym. Förutom att tjänstgöra som militärhistoriskt sakkunnig, arbetade Whiting också som journalist och universitetslärare i historia. Dock är det kanske främst hans egna erfarenheter som sergeant under andra världskriget som på ett mycket speciellt sätt levandegör hans texter för läsaren.
Fischer & Co 1 9789185183609 -
Undergången : Hitler och slutet på Tredje rik...
Pocketbok. Wahlström & Widstrand. 2005. 186 sidor.
Mycket gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Aningen skavda hörn och kanter. Fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9146211799
- Titel
- Undergången : Hitler och slutet på Tredje riket
- Författare
- Fest, Joachim
- Förlag
- Wahlström & Widstrand
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 186 sidor
- Bandtyp
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur levde Adolf Hitler dagarna innan krigssammanbrottet? Förstod han att hans tid vid makten snart var förbi? Var han trogen sina ideal ända till slutet?Joachim Fest är en av världens ledande experter på nazismen och andra världskriget. I Undergången berättar han på ett lättillgängligt och tankeväckande sätt om de sista fasansfulla dagarna i Hitlers bunker. Han växlar mellan det historiska skeendet, nazismens idévärld och en mer allmän historisk-filosofisk diskussion. Boken innehåller också ett kusligt och fascinerande bildmaterial.
Wahlström & Widstrand 9146211799 -
Hitlers dotter
Inbunden bok. Bonnier Carlsen. 2001. 124 sidor.
Mycket gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9163839229
- Titel
- Hitlers dotter
- Författare
- French, Jackie
- Förlag
- Bonnier Carlsen
- Utgivningsår
- 2001
- Omfång
- 124 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Fyra barn, Mark, Anna, Ben och Lilla Tracey, leker en lek medan de väntar på skolbussen. Medan regnet smattrar mot busskurens tak berättar de i tur och ordning en historia. Det är Annas tur att komma på en figur och en historia, och hon berättar historien om Hitlers dotter, Heidi. Precis som sin pappa är Heidi småväxt och brunhårig, och så har hon ett rött födelsemärke och är lite låghalt. Hon får inte gå i skolan, utan undervisas privat. Hon träffar nästan aldrig sin pappa Duffi, och när det drar ihop sig till krig i Europa sätts Heidi i skydd tillsammans med sin guvernant fraulein Gelber. Heidi anar vad som pågår men vet aldrig säkert. Mark blir riktigt tagen av historien och den sätter igång en svår och komplex tankekedja i hans huvud: Vem är utan skuld? Vad är rätt och fel? Vem har rätt att döma vem? Kan Hitlers dotter ställas till svars för faderns handlingar? Kan ett barn ärva skuld? Marks föräldrars och andra vuxnas tafatta svar på hans många frågor visar hur svår och obegriplig människors våld och ondska är. Detta är en mycket viktig och skickligt berättad historia om alltjämt aktuella ämnen.
Bonnier Carlsen 9163839229 -
SS : ondskans mäktiga redskap - Andra världsk...
Inbunden bok. Historiska Media - Svenskt militärhistoriskt bibliotek. 1 uppl. 2004. 381 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Smärre hanteringsspår på pärmen. Fin inlaga.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9185057339
- Titel
- SS : ondskans mäktiga redskap
- Författare
- Guido Knopp
- Förlag
- Historiska Media
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 381 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 159 x 230 mm Ryggbredd 29 mm
- Vikt
- 797 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Under SS-ledaren Heinrich Himmlers ledning var tusentals frivilliga soldater beredda att offra sin medmänsklighet - oavsett om de befann sig i Auschwitz eller vid fronten. Snart förvandlades SS, från att vara en ganska obetydlig livvaktstyrka till att bli ondskans mäktigaste redskap. Organisationen verkställde nazisternas fruktansvärda massmord och Himmler förkroppsligade idén om en härskarnatur: medlemmarna av SS var en nationalsocialistisk elit som blint lydde sin Führer.
Genom att likvidera SA-ledningen i den så kallade Röhm-kuppen i juni 1934 blev SS naziststatens mäktigaste organisation. Dess Dödskalleförband sattes alltid in så fort extrem grymhet och villkorslös lydnad efterfrågades. Även Waffen-SS, organisationens militanta gren, var ett fruktat redskap för naziststaten.
Heinrich Himmler menade att SS bar på fröet till en framtida härskarras och verkställde med dess hjälp folkmordet med kall systematik och stor noggrannhet. Reinhard Heydrich var vid sidan av Himmler naziststatens viktigaste man: han byggde upp systemet för förintelsen och var på så sätt delaktig i "den slutliga lösningen".
Men SS gick inte under tillsammans med det "Tusenåriga riket". Efter kriget hjälpte ett antal föreningar och organisationer före detta SS-män att bygga upp nya existenser. Under efterkrigstiden har det cirkulerat ett rykte att en hemlighetsfull organisation kallad Odessa skulle stå bakom - var den en myt eller fanns den i verkligheten?
I forngermansk runskrift står SS bokstavligen för massmord, hänsynslös terror, omänsklig rasism och gränslös makt. Trots att SS ansågs förkroppsliga nazistregimens ondska har Adolf Hitlers farligaste maktredskap länge varit ett hemlighetsfullt kapitel i Tysklands historia. Men med hjälp av nyupptäckta filmupptagningar och tidigare okända dokument samt intervjuer med ögonvittnen som i sina livs slutskeden blivit villiga att berätta tecknar Guido Knopp en ny bild av den nazistiska organisationen.
Historien om SS börjar med ett blodbad den 30 juni 1934 dödade SS-kommandon på Hitlers uppdrag ledarna för SA. Segraren i denna interna maktkamp var Reichsführer Heinrich Himmler. Knopp analyserar bakgrunden till De långa knivarnas natt och ger oss en utförlig bild av Himmler, dödsskvadronernas och förintelselägrens befälhavare som var känd för sin förkärlek för svart magi. Vi får även bekanta oss med Reinhard Heydrich, den blonda besten som kallt och organiserat genomförde den slutliga lösningen på judefrågan. Dessutom presenterar Guido Knopp hittills okända fakta om dödskalleförbanden och Waffen-SS.
Slutligen undersöker han myten om den hemlighetsfulla organisationen Odessa, en av flera grupperingar som efter kriget hjälpte före detta SS-medlemmar antingen genom att bekosta deras försvarsadvokater eller genom att möjliggöra deras flykt till utlandet och hjälpa dem vid uppbyggnaden av nya existenser. Var Odessa en myt eller fanns den i verkligheten?
Guido Knopp, född 1948, är professor i historia och en av Tysklands mest lästa författare inom området. Han arbetar som tidningsredaktör och tv-producent, samt undervisar i journalistik. Hans tv-dokumentärer och böcker har tilldelats flera utmärkelser, både nationella och internationella. Den av hans böcker som tidigare översatts till svenska är Hitlers krigare (Historiska Media, 2002).
Historiska Media - Svenskt militärhistoriskt bibliotek 1 9185057339 -
Ubåt
Inbunden bok. Bokförlaget Forum. 1987. 469 sidor.
Mycket gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Fin inlaga.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789137087719
- Titel
- Ubåt pop.Uppl.
- Författare
- Buchheim, Lothar-Günther - Hagwall, Britta - Hagwall, Wilhelm
- Förlag
- Bokförlaget Forum
- Utgivningsår
- 1987
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 695 g
- Språk
- Svenska
Bokförlaget Forum 9789137087719 -
Samtalskonstens historia
Häftad bok. Bokförlaget Daidalos. 1995. 192 sidor.
Mycket gott skick. Viss skavning längs pärmens kanter.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 917173032X
- Titel
- Samtalskonstens historia
- Författare
- Burke, Peter
- Förlag
- Bokförlaget Daidalos
- Utgivningsår
- 1995
- Bandtyp
- Häftad
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- ... om Peter Burkes suveräna behärskning av olika kunskapsområden: teologi, antropologi, lingvistik, skönlitteratur, samhällsforskning. Han är, i mina ögon, en av de intressantaste historikerna i dag - och i en mening alldeles obrittisk, eftersom han väljer att behandla ämnen som ligger bortom den snävt insulära horisonten.
/Anders Björnson, SvD
Bokförlaget Daidalos 917173032X -
Nya och gamla krig - Organiserat våld under g...
Häftad bok. Bokförlaget Daidalos. 2005. 201 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår samt skavda hörn och kanter på pärmen. Fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9171731172
- Titel
- Nya och gamla krig
- Författare
- Kaldor, Mary
- Förlag
- Bokförlaget Daidalos
- Utgivningsår
- 2000
- Bandtyp
- Häftad
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- I vår globala tidsålder har krig ? det vill säga krig mellan stater i syfte att utöva maximalt våld ? blivit en anakronism. I dess ställe har en ny form av organiserat våld uppkommit, ett fenomen som Mary Kaldor beskriver som »nya krig». Dessa nya krig utgörs av en blandning av krig, organiserad kriminalitet och systematisk kränkning av mänskliga rättigheter.
Aktörerna i detta drama är såväl globala som lokala, offentliga som privata. De nya krigen utkämpas i partikulära politiska syften och tillämpar en taktik av terror och destabilisering som bryter mot krigföringens erkända regler. De fungerar med hjälp av en informell kriminaliserad ekonomi.
Politiska ledare och internationella institutioner har stått handfallna inför det växande hotet från dessa krig eftersom de inte förstått dess logik; de nya krigen behandlas antingen som gamla krig eller som utbrott av anarki. Mary Kaldor pläderar för att de nya krigen bemöts med politiska medel på en kosmopolitisk nivå.
Nya och gamla krig är en viktig bok för alla intresserade av internationella relationer, freds- och konfliktforskning, politisk teori och statsvetenskap.
Mary Kaldor är verksam vid universitetet i Sussex och vid London School of Economics.
Bokförlaget Daidalos 9171731172 -
Stalingrad
Pocketbok. Historiska Media. 5 uppl. 2000. 480 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Läsveck på ryggen. Fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9189442369
- Titel
- Stalingrad
- Författare
- Beevor, Antony
- Förlag
- Historiska Media
- Utgivningsår
- 2000
- Omfång
- 480 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 180 mm Ryggbredd 29 mm
- Vikt
- 260 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Stalingrad är ett skakande tidsdokument om andra världskrigets kanske mest avgörande slag. Stalingrad innebar inte bara krigets psykologiska vändpunkt; det var också det första större slag i modern tid som utkämpades i en stad och som drog in civilbefolkningen i hänsynslösa strider.
Antony Beevor blandar stilistisk briljans med dokumentära rapporter och gripande personskildringar. Som underlag för boken har han använt sig av opublicerade dagboksanteckningar, brev, förhörsprotokoll och medicinska rapporter. Han har intervjuat överlevande och använt sig av material ur tills nyligen stängda ryska arkiv.
Antony Beevor, f.d. officer, är numera verksam som författare av militärhistoriska fackböcker. Han har erhållit en rad utmärkelser för sitt verk Stalingrad, som har haft stor framgång på den internationella marknaden.
En briljant och mycket stort genomförd bok. Svenska Dagbladet
Stalingrad slår ut det mesta som skrivits om andra världskriget. Vestmanlands Läns Tidning
Har alla förutsättningar att bli en modern klassiker. Hallands Nyheter
Historiska Media 5 9189442369 -
365 dagar : utdrag ur kända och okända dagböc...
Pocketbok. Historiska Media. 2016. 539 sidor.
Mycket gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789175454054
- Titel
- 365 dagar : utdrag ur kända och okända dagböcker
- Författare
- Anders Bergman - Emelie Perland
- Förlag
- Historiska Media
- Utgivningsår
- 2016
- Omfång
- 539 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 180 mm Ryggbredd 33 mm
- Vikt
- 300 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Fantasieggande och tänkvärda dagboksanteckningar genom historien!
Kvällen den 14 juli 1789 sätter sig Frankrikes kung vid sitt skrivbord i Versailles för att sammanfatta dagens händelser i sin dagbok. Det går både snabbt och lätt. Ett ord räcker: Rien. Ingenting. Finns det något enskilt ord i historien som är lika ödesmättat, lika avslöjande? Inte långt därifrån, i rikets huvudstad, har den franska revolutionen brutit ut. Om detta vet Ludvig XVI ännu ingenting. Magin med en dagbok ligger just här. Sällan kommer vi så nära historien som genom dagböckerna!
365 dagar är en fantasieggande och tänkvärd samling utdrag ur kända och okända dagböcker. Boken är den första i sitt slag i Sverige, och den spänner från antiken till vår egen tid. Anteckningarna i boken ger läsaren en härlig blandning av högt och lågt, stora och små händelser. Vi får ta del av allt från konstnären Dalis toalettvanor till regissören Lars Noréns känslor efter terrordåden i New York 2001. 365 dagar låter oss komma nära de historiska personerna och ta del av deras innersta och hemligaste tankar och funderingar. Vi får möta födelse och död, glädje och sorg, krig och fred.
Dagboksanteckningarna är skrivna av både historisk kända personligheter och okända människor med fascinerande livsöden. Bokens författare Anders Bergman och Emelie Perland för intressanta resonemang kring varje anteckning, och sätter in raderna i ett historiskt sammanhang.
»Det är en fascinerande värld man träder in i genom att läsa de olika dagboksanteckningarna.« Dagbladet Sundsvall
Ytterligare författare: Bergman, Anders
Ytterligare författare: Perland, Emelie
Ytterligare designers: Sokcic, Miroslav
Historiska Media 9789175454054 -
Humanismen - Historiska perspektiv och aktuel...
Inbunden bok. SKSF Stockholm. 1951. 228 sidor.
Mycket gott skick. Namnad i blyerts på inlagans första blad. Verkar närmast oläst. [rum 1]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKSKSF Stockholm -
Lärare i litteraturen : en antologi till folk...
Inbunden bok. Stockholm :- Lärarförbundet - Sveriges allmänna folkskollärarförening: Sober. 1992. 383 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Ägarstämpel på pärmens insida samt inlagans första blad. Text skriven i blyerts på inlagans första och sista blad. Understrykningar i blyerts på några blad. Ett hundöra. I övrigt fin inlaga. [rum 12] … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9172962682
- Titel
- Lärare i litteraturen : en antologi till folkskolans 150-årsminne
- Författare
- Isling, Åke - Lärarförbundet - Sveriges allmänna folkskollärarförening
- Förlag
- Stockholm : Lärarförb. : Stift. Sveriges allmänna folkskollärarfören. : Sober
- Utgivningsår
- 1992
- Språk
- Svenska
Stockholm :- Lärarförbundet - Sveriges allmänna folkskollärarförening: Sober 9172962682 -
Bilden av Branting : en antologi
Inbunden bok. Stockholm : Tidens förlag. 1975. 451 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i hyggligt skick. Omslaget är skavt längs kanterna och har några mindre riss (-0,5 cm). Gåvoskrift på inlagans första blad. I övrigt fin inlaga.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9155018378
- Titel
- Bilden av Branting : en antologi
- Författare
- Lindhagen, Jan - Bolander, Jan
- Förlag
- Stockholm : Tiden ; [Solna] : [Seelig
- Utgivningsår
- 1975
- Språk
- Svenska
Stockholm : Tidens förlag 9155018378 -
Historiens underbara värld : kuriosa och fakt...
Pocketbok. Ordalaget Bokförlag. 2010. 310 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Brytveck på baksidan. Fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789185465828
- Titel
- Historiens underbara värld : kuriosa och fakta ur historiens gömslen
- Författare
- Carsten Ryytty
- Förlag
- Ordalaget Bokförlag
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 310 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 179 mm Ryggbredd 19 mm
- Vikt
- 178 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- En guldgruva för nyfikna! Den här boken innehåller en mängd korta faktaavsnitt av mycket underhållande karaktär. Sanna - med otroliga - fakta ur historien som din historielärare inte berättade för dig. Spännande att veta och roligt att kunna berätta för andra.
Ur bokens innehåll:
Sagoförfattare HC Andersen var rädd för att bli begravd levande. Han lämnade ofta ett meddelande på sitt nattduksbord där det stod: "Jag lever. Jag är bara skendöd." Det var ifall man skulle råka begrava honom av misstag.
När det franska drottningen Marie-Antoinette blev gravid, blev det på modet att se havande ut. Hovets damer lät sy upp fodrade kjolar som gjorde att de alla såg gravida ut.
Kejsar Nero ansåg sig vara världens främste sångare och tvingade folk att närvara vid hans timslånga uppträdanden. När han sjöng fick ingen lämna teatern, och det hände att kvinnor födde barn i bänkarna och att folk fick utföra sin naturbehov under bänkarna.
I ett 30-tal avsnitt berättas om Hygien, Härskare, Mat och Dryck, Kina, Dueller och mycket annat.
Ordalaget Bokförlag 9789185465828 -
Drömmen om Atlantis : Olof Rudbecks jakt på e...
Pocketbok. Månpocket. 2006. 288 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Aningen skavda hörn och kanter. Svag fläck på snittet samt i marginalen på en sida. I övrigt fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172320581
- Titel
- Drömmen om Atlantis : Olof Rudbecks jakt på en försvunnen värld
- Författare
- King, David
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
Månpocket 9789172320581 -
Svenska traditioner
Pocketbok.
Mycket gott skick. Ordalaget. 2010. 245 s. Pocket. Hanteringsspår på pärmen. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789185465989
- Titel
- Svenska traditioner
- Författare
- Jan-Öjvind Swahn
- Förlag
- Ordalaget Bokförlag
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 245 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 17 mm
- Vikt
- 146 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- "Festdagar är ett spännande ämne. I Jan-Öjvind Swahns bok får man allt på ett bräde i en härlig bok." (Skånska Dagbladet)
Här kommer boken som förklarar varför vi äter semlor på fettisdagen, dansar kring ett blomsterprytt kors på midsommarafton och sätter in fjäderprytt ris till påsk.
På ett spännande och trevligt sätt guidas vi genom årets festligheter, med såväl gamla som nya traditioner. Vi får en inblick i bondesamhällets sedan länge försvunna högtider, men får också lära oss om de nya svenskarnas högtidsdagar.
Svenska traditioner kan både ses som ett uppslagsverk för den nyfikne och intressant läsning för den historieintresserade.
Jan-Öjvind Swahn är professor emeritus i folkloristik och är en av landets främsta auktoriteter på kulturhistoria. Han är författare till en mängd böcker, och känd från bl a TV-programmet Fråga Lund.
Ytterligare författare: Swahn, Jan-Öjvind
9789185465989 -
Boken om Skansen
Inbunden bok. Bra böcker : Askild & Kärnekull. 1980. 256 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i hyggligt skick. Omslaget är aningen blekt på ryggen, skavt längs kanterna och har några mindre revor (-0,5 cm). Diskret ägarstämpel på inlagans första blad. I övrigt fin inlaga. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9185596892
- Titel
- Boken om Skansen
- Författare
- Bæhrendtz, Nils Erik - Didrichsen, Mogens - Nyström, Rolf
- Förlag
- Höganäs : Bra böcker : Läsabra
- Utgivningsår
- 1980
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Endast en utg. med olika skyddsomsl.
Bra böcker : Askild & Kärnekull 9185596892 -
Stora mytologiska uppslagsboken/Hexikon
Inbunden bok. Bokförlaget Forum - En trevibok. 2005. 424 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Aningen stukade ryggändar. Fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9137113461
- Titel
- Stora mytologiska uppslagsboken/Hexikon
- Författare
- Henrikson, Alf
- Förlag
- Bokförlaget Forum
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 424 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 228 x 281 mm Ryggbredd 30 mm
- Vikt
- 1894 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
Bokförlaget Forum - En trevibok 9137113461 -
Pytheas resa till Thule
Inbunden bok. Bra Böcker. 1985. 196 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Hanteringsspår på omslaget. Fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBra Böcker -
Biblisk historia : ett referat - Gamla testam...
Inbunden bok. Stockholm : Bonnier. 1990. 321 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Hanteringsspår på omslaget. Två hundöron. I övrigt fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9100478539
- Titel
- Biblisk historia : ett referat
- Författare
- Henrikson, Alf - Erikson, Hasse
- Förlag
- Stockholm : Bonnier
- Utgivningsår
- 1990
- Språk
- Svenska
Stockholm : Bonnier 9100478539 -
Neutralitetens tid : svensk utrikespolitik fr...
Inbunden bok. Bokförlaget Forum. 2010. 423 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Omslaget är lite tilltryckt i överkant
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789137134345
- Titel
- Neutralitetens tid : svensk utrikespolitik från världssamvete till medgörlig lagspelare
- Författare
- Mattsson, Britt-Marie
- Förlag
- Bokförlaget Forum
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 423 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 143 x 219 mm Ryggbredd 32 mm
- Vikt
- 595 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur har den svenska utrikespolitiken förändrats sedan neutraliteten och alliansfriheten befästes för över sextio år sedan? Med lika stor hetta som neutraliteten under årtionden försvarades, med lika stor lätthet övergavs den när Sverige ansökte om att bli medlem i EU. Den linje som så länge legat fast ansågs inte längre relevant.Men Sveriges övergivna neutralitet – som sammanföll med Berlinmurens fall, Sovjetunionens kollaps och EU-inträdet – innebar inte att andra länder och maktblock gav upp sina ansträngningar att ta kommandot i världspolitiken. Kampen om dominans och inflytande fortsätter men med Sverige som iakttagare och lojal EU-medlem istället för som tidigare problemformulerare och aktör.Hur gick det till när Sverige befäste neutraliteten och med den som bas förvandlades till världssamvetet som kunde spela en betydligt större utrikespolitisk roll än vad landets storlek motiverade? Och hur gick det till när Sverige övergav den rollen och anpassade sig till den plats som var avsatt för en liten nation utan större egna utrikespolitiska ambitioner?Neutralitetens tid är en personlig utrikespolitisk resa under ett halvt århundrade där den svenska utrikespolitiken vävs samman med de dramatiska internationella skeendena under den perioden. I boken är också flertalet svenska utrikesministrar intervjuade och ger sin syn på den egna tiden på ministerposten.
Bokförlaget Forum 9789137134345 -
Brev till Columbus
Pocketbok. Höganäs : Wiken. 1992. 159 sidor.
Mycket gott skick. Smärre hanteringsspår på pärmen. Varsamt läst bok. [rum 1]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9171193340
- Titel
- Brev till Columbus
- Författare
- Edberg, Rolf
- Förlag
- Höganäs : Wiken
- Utgivningsår
- 1992
- Språk
- Svenska
Höganäs : Wiken 9171193340 -
Christofer Columbus
Inbunden bok. Höganäs : Wiken. 1992. 80 sidor.
Mycket gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Aningen skavda hörn och ryggändar. Fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9171190414
- Titel
- Christofer Columbus
- Författare
- Camusso, Lorenzo - Lissabon, Ciènciae de - Hiort af Ornäs, Catarina
- Förlag
- Höganäs : Wiken
- Utgivningsår
- 1992
- Språk
- Svenska
Höganäs : Wiken 9171190414 -
Bland svenskar, finnar och lappar
Inbunden bok. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag. 1940. 320 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Aningen skavda hörn och kanter. Ägarmärkning på inlagans första blad. I övrigt fin inlaga. [rum 2]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKSvenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag -
1968 : de gränslösa drömmarnas år
Pocketbok. Ordfront Förlag. 1 uppl. 2006. 415 sidor.
Mycket gott skick. Verkar oläst. [rum 1]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9170372438
- Titel
- 1968 : de gränslösa drömmarnas år
- Författare
- Mark Kurlansky
- Förlag
- Ordfront Förlag
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 415 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 28 mm
- Vikt
- 236 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- 1968 var ett oförlikneligt år. Ingenting blev heller sig riktigt likt efteråt.
1968 var året då Vietnamkriget gick in i en dramatisk fas. FNL-styrkorna genomförde sin stora Tetoffensiv, USA ökade krigsinsatserna och i hela världen växte kritiken mot kriget till en storm av protest. En protest som i USA bröt fram som kravaller vid demokraternas partikonvent i Chicago. Som i Europa blev till Parisstudenternas dramatiska majrevolt, kårhusockupationen i Stockholm och militanta demonstrationer i Berlin.
1968 var också året då världen med fasa mottog nyheterna om morden på Martin Luther King och Robert Kennedy och då amerikanska löparstjärnor på OS-prispallen lyfte knutna högernävar mot skyn då nationalsången spelades. Östra Europa börjar sättas i gungning. Pragvåren signalerar att folket i Tjeckoslovakien definitivt tröttnat på övervakning, censur och kommunistpartiets förlamande hand över samhället.
Men Kurlansky visar också att 1968 handlade om mycket annat; om livsstil, musik, film, klädmode; om generationsklyftor som plötsligt växte till avgrunder.
Mark Kurlansky har skrivit en oerhört medryckande, bred och spännande skildring av detta mytiska år.
Ordfront Förlag 1 9170372438 -
Stalins hemliga polis : Tjekan, OGPU, NKVD, K...
Inbunden bok. Hallstavik : Svenskt militärhistoriskt bibliotek. 2008. 192 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Endast smärre hanteringsspår på omslaget. Boken verkar olläst. Numrerat ex: Nummer 3562 av 9999.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789185789207
- Titel
- Stalins hemliga polis : Tjekan, OGPU, NKVD, KGB : från 1917 till 1991
- Författare
- Butler, Rupert - Olsson, Staffan
- Förlag
- Hallstavik : Svenskt militärhistoriskt bibliotek
- Utgivningsår
- 2008
- Språk
- Svenska
Hallstavik : Svenskt militärhistoriskt bibliotek 9789185789207 -
Terror och tystnad : Sovjetregimens krig mot...
Pocketbok. Bokförlaget Atlantis. 2 uppl. 2005. 279 sidor.
Mycket gott skick. Vissa hanteringsspår på pärmen. Verkar oläst.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789173530576
- Titel
- Terror och tystnad : sovjetregimens krig mot den egna befolkningen
- Författare
- Klas-Göran Karlsson
- Förlag
- Bokförlaget Atlantis
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 279 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 19 mm
- Vikt
- 161 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Miljontals människor svalt ihjäl i Sovjetunionen, omkom i arbetslägren, utsattes för tvångsdeportationer, förföljelser eller fängslades utan rättslig prövning. Den terror som kommunistparti och statsmakt utövade mot den egna befolkningen under mer än tre decennier är en av 1900-talets stora tragedier. Men av vem beordrades den och vilka riktade den sig mot? Och vilka var de bakomliggande orsakerna? Klas-Göran Karlsson tar djupa tag i den ryska historien när han analyserar den sovjetiska terrorn och granskar de faktorer som bidrog till terrorsamhällets uppkomst. Med utgångspunkt från ny forskning förklarar han mekanismerna bakom de kommunistiska illdåden och berättar om dess djupgående verkningar, som ännu idag sätter spår i det ryska samhället. Klas-Göran Karlsson är den första svenska forskare som ger ett helhetsperspektiv på det sovjetkommunistiska terrorsamhällets framväxt.
Bokförlaget Atlantis 2 9789173530576 -
Häxornas försvarare : ett historiskt reportag...
Inbunden bok. Piratförlaget. 1 uppl. 2003. 400 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Skavda hörn och kanter. Aningen snedläst. Stötmärken på nedre snittet. Fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9164200744
- Titel
- Häxornas försvarare : ett historiskt reportage
- Författare
- Jan Guillou
- Förlag
- Piratförlaget
- Utgivningsår
- 2003
- Omfång
- 400 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 143 x 210 mm Ryggbredd 26 mm
- Vikt
- 594 g
- Språk
- Svenska
Piratförlaget 1 9164200744 -
Världens största konspirationer : tidernas me...
Pocketbok. Månpocket. 2006. 156 sidor.
Gott skick. Hanteringsspår på pärmen. Brytveck på baksidan. Spår av vikning på ett blad. I övrigt fin inlaga. [rum 12]
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172320567
- Titel
- Världens största konspirationer : tidernas mest omskakande konspirationsteorier
- Författare
- Nyberg, Andreas
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 156 sidor
- Bandtyp
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
Månpocket 9789172320567
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn