-
Flugor och flugbindning
Inbunden bok. Stockholm : Norstedt. 1976. 236 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag i dåligt skick. Helklotband. Tvär 8:o. Skyddsomslaget med veck, nagg och mindre riss på baksida. Annars bra ex.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9117650321
- Titel
- Flugor och flugbindning
- Författare
- Torp Jacobsen, Preben - Öste, Bengt
- Förlag
- Stockholm : Norstedt
- Utgivningsår
- 1976
- Språk
- Svenska
Stockholm : Norstedt 9117650321 -
Fluga på fluga
Inbunden bok. Gebers. 1968. 133 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag i hyggligt skick. Helklotband. Skyddsomslaget med nagg vid främre övre hörn..
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKGebers -
Fisketur men Arjon 1956. Katalog
Häftad bok. AB Arjon, Malung. 1956. 31 sidor.
Mycket gott skick. Klammerhäftad. Liten 8:o.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKAB Arjon, Malung -
Öringfiske
Inbunden bok. Ica Bokförlag. 1 uppl. 2000. 96 sidor.
Mycket gott skick. Dekorerat pappband. 4:o.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789153420125
- Titel
- Öringfiske
- Författare
- Göran Cederberg
- Förlag
- Ica Bokförlag
- Utgivningsår
- 2000
- Omfång
- 96 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 520 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Öringen är en av de populäraste fiskarterna och har sedan länge varit ett av sportfiskets klassiska byten. Boken beskriver hur öringen jagar och vad den äter samt presenterar fakta om de olika former av öring som förekommer. Olika fiskesätt, lämpliga redskap och fångstgivande beten behandlas utförligt. Här får du veta det mesta om det fascinerande fisket efter öring. Både erfarna fiskare och nybörjare får många tips som ökar fångstchanserna och gör varje fisketur till ett spännande äventyr! 54 färgfotografier, 23 sv/v teckningar.
Ica Bokförlag 1 9789153420125 -
Emån : med flugspö längs världens förnämsta h...
Inbunden bok. Påskallavik : Spey Cast. 208 sidor.
Mycket gott skick. Dekorerat helklotband.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9163091860
- Titel
- Emån : med flugspö längs världens förnämsta havsöringsvatten
- Författare
- Klippinge, Pelle - Spey Cast
- Förlag
- Påskallavik : Spey Cast
- Språk
- Svenska
Påskallavik : Spey Cast 9163091860 -
Westrins fjällfisketips : tankar kring ett hå...
Inbunden bok. Bokförlaget Settern. 1 uppl. 2010. 160 sidor.
Nära nyskick. Dekorerat pappband. 4:o.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789175866246
- Titel
- Westrins fjällfisketips : tankar kring ett hållbart fiske
- Författare
- Westrin, Gunnar
- Förlag
- Bokförlaget Settern
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 160 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 215 x 230 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 700 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Författaren Gunnar Westrin har färdats i skogar och på fjäll så länge han kan minnas. Han vet hur det känns att mista ett tält i stormen, hur otrevligt det kan vara att få vatten i sovsäcken eller att famnas av vanmakt när de sista tändstickorna sakta flyter bort i strömmen.
I den här boken ger Westrin alla de nödvändiga tips som behövs för att din fiskeresa till fjälls ska bli så angenäm som möjligt. Författaren menar att utrustningen ska vara personligt anpassad och inte styrd av de nyckerna.
Allt eftersom redskapsindustrin har accelererat har också själva förutsättningarna krympt, den att naturen fortsätter att skändas, nya utgrävningar av vattendrag planeras, allt medan växthuseffekterna grasserar. Spillrorna av den ekologiska helheten måste sparas, vårdas och efterlevas.
De viktigaste förutsättningarna för en lyckad fjälltur är att gemytet, trevnaden och kamratskapet finns.
Om författaren
Gunnar Westrin är en av våra största fiskeprofiler och en av våra mest lästa fiske- och vildmarksförfattare. Hans författande präglas av naturens självklara egenvärden, tillsammans med det viktiga kamratskapet och flugfiskets gemyt.
Bokförlaget Settern 1 9789175866246 -
GIMÅFLUGORNA. FLUGOR I DET NORDISKA LJUSET
Settern 2006. 127 s. Dekorerat klotryggband. Stor 8:o. Nytt ex, oläst. Porto 45:-
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9175866048
- Titel
- Gimåflugorna - Flugor i det nordiska ljuset
- Författare
- Olsson, Lars-Åke
- Förlag
- Bokförlaget Settern
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 128 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 175 x 245 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 470 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Den kände flugfiskaren och författaren Lars-Åke Olsson har tidigare gett ut två mycket uppskattade fiskeböcker: Ur min flugask och Flugfiske i fjällen. De kom ut på 80-talet och det är många som efterfrågat en ny bok av denne omtyckte flugfiskare, flugbindare och högt värderade arrendator av Idsjöströmmen.
I GIMÅFLUGORNA varvar författaren fakta med härliga natur- och fiskeskildringar. Det är en rik bok med varierat innehåll med huvudinriktning på flugor, flugbindning och flugfiske och fiskevård. Mängder av underbara foton förstärker upplevelser och intryck, liksom illustrationerna av Mikael Larsson.
Innehållsförteckning: Förord Mellan hägg och syrén Gimån och dess insekter Flugfiskarens insekter Gimåflugorna och flugbindning Våtflugefiske The North-Country Fly flugan från norr Första fisket med torrfluga Torrflugefiske En kräsen torrflugeharr Idsjöströmmen
9175866048 -
ÖRINGFISKE MED SIGHT FISHING-METODEN
Settern 2010. 208 s. Dekorerat pappband. Liten tvär 4:o. Nytt ex, oläst. Porto 45:-
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789175866291
- Titel
- Öringfiske med sight fishing-metoden
- Författare
- Mayer, Landon
- Förlag
- Bokförlaget Settern
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 208 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 215 x 235 mm Ryggbredd 15 mm
- Vikt
- 840 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Sight Fishing-experten Landon Mayer lär dig allt du behöver veta för att kunna upptäcka öringen innan du kastar. Författaren delar med sig av den kunskap han har tillskansat dig under alla år han har fiskat och guidat fiskare längs fina öringvatten. Det Landon är bäst på, är att fiska på stor öring med lätt utrustning. Han visar hur du ska göra för att upptäcka öringen, och hur du ska presenterar flugan på rätt sätt under olika förhållanden. Du får även tips och info för att få en lyckad fiskedag.
Öringfiske med Sight Fishing-metoden är trevlig och lärorik läsning, och metoden ger resultat fler och större öringar.
Landon Mayer verkar som fiskeguide i Colorado och har South Platte River som sitt hemmavatten. Han har guidat fiskare i dessa vatten i mer än 12 år. Han har skrivit flera fiskeböcker och publicerar fortlöpande artiklar i flera av de stora amerikanska fisketidningarna.
9789175866291 -
AM FISCHWASSER
Verlag E Nister Nürnberg 1913. Förlagets dekorerade klotband. 174 s + reklam. Rikligt illustrerad med foton och teckningar. Fint skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn