-
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789170015588
- Titel
- Vargtimmen
- Författare
- Mina, Denise
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2007
- Omfång
- 358 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 111 x 178 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 207 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Paddy Meehan kuskar runt Glasgow i nattens mörker i jakten på ett scoop. Allt för att slippa det trista jobbet som nattreporter ett arbete som ingen av hennes manliga kollegor på Scottish Daily News vill ha. Så tipsas tidningen om ett villabråk i ett av stadens finare kvarter. Den nedblodade kvinna tycks inte vilja ha någon hjälp och den välklädde mannen som öppnat dörren lyckas övertyga polisen att allt är som det ska. Paddys frågor besvarar mannen genom att hastigt trycka en femtiopundsedel i hennes hand. När kvinnan dagen efter rapporteras död, ser det ut som om att Paddy hittat den story hon alltid drömt om Men hur ska hon förklara sedeln och varför mörkerlägger polisen bevisen? Sanningen bakom det brutala dödsfallet kan sätta fart på Paddys karriär eller kosta henne livet. Denise Mina är tillbaka med en stark och spännande uppföljare till Blodsarv. Med mästerlig personskildring och fingertoppskänsla för miljöbeskrivningar har Denise Mina skapat ännu en stark och fängslande roman. Paddy Meehan är en lika ovanlig som oglamorös hjältinna; något överviktig, med usel karaktär vad gäller mat och ständigt dåligt samvete för sin familj, vars övriga medlemmar är arbetslösa. Hon passar inte riktigt in bland dem, vars katolska tro hon är osäker på om hon delar, men hon passar inte riktigt in bland journalisterna heller. I den världen är hon ett udda inslag med sin spretiga frisyr, sin stillösa klädsel och sin infernaliska envishet. Men för läsaren är Paddy en huvudperson som man obevekligen tar till sitt hjärta. Hon är som det verkliga livet och man ser fram emot att återstifta bekantskapen med henne i nästa bok. Denise Mina föddes 1966 i Glasgow, där hon fortfarande är bosatt. Hon har tidigare arbetat inom mentalvården, studerat juridik, och undervisat i kriminologi vid universitet. Förutom kriminalromaner har hon skrivit manus till komedier för skotska BBC samt ett par humoristiska guideböcker. Mest känd är hon för den så kallade Garnethilltrilogin, vars första del Död i Garnethill belönades med John Creasey Award för bästa debutroman i kriminalgenren 1998.
Månpocket 9789170015588 -
DÖD I GARNETHILL
Pocketbok. Minotaur. 2004. 396 sidor.
Nyskick. KVALITÉ ENLIGT BILD. NYSKICK. OLÄST EX.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789189380233
- Titel
- Död i Garnethill
- Författare
- Mina, Denise
- Förlag
- Minotaur
- Utgivningsår
- 2001
- Omfång
- 400 sidor
- Bandtyp
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Maureen ODonnell har sannerligen haft sin beskärda del av problem sexuella övergrepp, en tids vistelse på mentalsjukhus, ett jobb som är rena återvändsgränden och ett jobbigt förhållande som hon bestämt sig för att göra slut på. Men någon hinner före. En morgon då hon bakfull vacklar ut i vardagsrummet hittar hon sin gifte älskare fastbunden i en köksstol med halsen avskuren. Polisen i Glasgow misstänker Maureen för mordet och det gör även hennes familj. I panik börjar hon kartlägga den dödes sista dagar och kommer en fasansfull härva av lögner och våld på spåren. Då ytterligare ett lemlästat lik upphittas inser hon att hon måste hitta mördaren innan hon själv blir nästa offer En skrämmande thriller och en skakande skildring av tillvaron för de människor som befinner sig på samhällets skuggsida. Död i Garnethill belönades med det prestigefyllda John Creasey Award de brittiska deckarförfattarnas årliga pris till bästa debutroman i genren.
Minotaur 9789189380233 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789175030623
- Titel
- Getingsommar
- Författare
- Mina, Denise
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2012
- Omfång
- 410 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 26 mm
- Vikt
- 230 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Sarah Erroll har jetlag. Det är sen eftermiddagen och hon ligger och sover i sitt gamla flickrum när hon plötsligt hör ljud från undervåningen. Fast kanske inte? Huset är gammalt och stort, det knakar alltid någonstans i väggar och golv. Sarah har aldrig gillar att huset ger ljud ifrån sig, så hon brukar sätta på radion när hon är ensam hemma. Men nu är radion av någon anledning tyst och hon tycker sig höra en kvinnoröst. Ljudet kommer den här gången från trappan.De är två stycken och de kommer in i hennes rum, hotfulla, aggressiva, och det är uppenbarligen inget misstag att de är här. Sarah undrar varför de är så arga och hon är fortfarande sömndrucken när de närmar sig …Kriminalinspektör Alex Morrow är på sin pappas begravning när samtalet kommer. En ung kvinna har hittats död och skändad i sitt föräldrahem i ett av Glasgows mer välbeställda villakvarter. Förutom Sarah Errolls illa tilltygade kropp hittar man sex miljoner euro i kontanter, fasttejpade under ett bord i köket.När Alex, som är höggravid med tvillingar, börjar undersöka fallet inser hon att Sarah var en kvinna med många hemligheter. Ingen verkar egentligen ha känt henne och hon levde ett dubbelliv som skulle ha chockat omgivningen. Ett egendomligt sammanträffande är hennes koppling till den ökände finansmannen Lars Anderson, som bara fyra timmar före Sarahs död hittats hängd i ett träd utanför sitt hus i Kent ...Tät intrig, trovärdig karaktärsskildring och Glasgows speciella atmosfär – Denis Minas andra bok om Alex Morrow bjuder på en skickligt iscensatt kriminalhistoria.
Månpocket 9789175030623 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789170014451
- Titel
- Blodsarv
- Författare
- Mina, Denise
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2007
- Omfång
- 377 sidor
- Bandtyp
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Glasgow 1981. Den 18-åriga Paddy Meehan har precis slutat skolan och fått sitt första arbete på en av stadens tidningar. Drömmen är att bli journalist, men än så länge får hon mest hjälpa till med enklare kontorsgöromål. Hon är förlovad med den jämnårige Sean och deras föräldrar vill inget hellre än att de ska gifta sig och bilda familj. Själv är hon inte lika angelägen, först vill hon skaffa sig en ordentlig yrkeskarriär. När den treårige Brian Wilcox försvinner och efter ett par veckor hittas brutalt ihjälslagen blir det förstasidesnyhet över hela landet. Och medieintresset blir knappast mindre när polisen griper två tolvåriga pojkar för mordet. En av dem visar sig vara kusin till Sean och när hans namn och foto publiceras några dagar senare tror alla att det är Paddy som ligger bakom allt för att främja sin egen karriär. I staden råder närmast lynchstämning mot de unga pojkarna. Men Paddy blir mer och mer osäker på att man fått tag i rätt gärningsmän. I tidningens arkiv hittar hon en artikel om en annan liten pojke, Thomas Dempsie, som försvann och dödades på ett liknande sätt några år tidigare. Paddy söker upp hans mamma och får reda på att Thomas pappa åtalades och fälldes för brottet mot sitt nekande. Eftersom hon är rädd för att avslöja sin identitet hon är ju faktiskt inte färdig journalist ännu använder hon sig av sin kollega Heathers namn. Några dagar senare blir den riktiga Heather uppringd av en man som säger sig ha något viktigt att berätta. Hon ger sig iväg för att möta honom, men kommer aldrig tillbaka. På kvällen hittas hon ihjälslagen i ett buskage. Paddy är nu helt övertygad om att någon annan ligger bakom morden på Brian och Thomas. Utan stöd från sina kolleger och med en familj som har vänt henne ryggen ger hon sig ut för att ta reda på sanningen. Men hennes nyfikenhet är inte uppskattad och snart inser hon att det finns någon som är beredd på att göra allt för att få stopp på hennes frågor. Blodsarv är den första boken i en planerad serie om den unga Paddy Meehan. Det är en både skrämmande och underhållande roman där Denise Mina återigen ger prov på sin förmåga att blanda nattsvart humor med en spännande intrig och minnesvärda karaktärer. Boken tar upp ett känsligt ämne utsatta barn som själva blir förövare på ett sätt som kommer att påverka läsarens uppfattning om rätt och fel. Denise Mina föddes 1966 i Glasgow, där hon fortfarande bor. Tidigare har hon arbetat inom mentalvården, studerat juridik och undervisat i kriminologi på universitetet. Förutom kriminalromaner har hon även skrivit komedier för skotska BBC samt ett par humoristiska guideböcker. Mest känd är hon för den så kallade Garnethilltrilogin, vars första del Död i Garnethill belönades med John Creasey Award för bästa debutroman i kriminalgenren 1998.
Månpocket 9789170014451
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
