-
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
Nära nyskick. Prisma, 2004. Tredje reviderade och utökade upplagan. 284 + (1) s. Inbundet förlagsband med skyddsomslag. 23 x 19,5 cm. Namnteckning på försättsbladet. Mycket rikt illustrerad i färg och svartvitt. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9151841673 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Prisma 2004.Tredje upplagan. 284, (1) sidor. Illustrerad huvudsakligen i färg med fotografier och teckningar. Förlagets pappband. Ett fint obläddrat exemplar. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9151841673 -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4:e uppl. 2005. 285 sidor.
Mycket gott skick. Rikt fotoillustrerad. Utökad och omarbetad version av "Stora Auktionshandboken" från 1998.
Omslag med blygsamt slitage.Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPrisma 4:e -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken 1700- 2000
Inbunden bok. Prisma. 2005. 286 sidor.
Mycket gott skick. Jane Fredlund, konsthistoriker och skribent författare till många böcker och antikt och auktion en auktoritet inom området skriver om vad som är värt och inte värt att titta efter på loppisar, auktioner och i antikhandel. En utmärkt bok för alla som har e läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPrisma -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Nyskick. Förlagsny bok.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 5 uppl. 2008. 288 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
Prisma 5 9789151849881 -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 284 sidor.
Nära nyskick. Kartonnage. Mycket rikligt illustrerad. ISBN 915184494x.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494x -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
-
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 2005. 284 s. Inbunden. 23x19cm.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494x
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
915184494x -
Auktionshandboken : 1700-2000
Inbunden bok. Prisma. 4 uppl. 284 sidor.
Nyskick. Prisma. Fjärde upplagan uppl. 2005. 285 s. Inbunden. Hård perm. 23x19,5cm. 939 gram. Nyskick. Boken är ej läst och inga anteckningar i boken..
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494X
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
Prisma 4 915184494X -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
ISBN 9151849881!
Nyskick. Kartonnage. 2008 5:e uppl. 288s. 23x20c. 950g. NY.
Auktionshandboken 1700?2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, läs mer … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK9151849881! -
Auktionshandboken 1700-2000.
285 sidor, kartonnage, Prisma 2005, 19x23 cm., mycket rikt och intressant illustrerad, gott/mycket gott skick
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Auktionshandboken 1700-2000
Inbunden bok.
Nyskick. En viktig handbok för alla deltagare på svenska auktioner. Här hittar du klassiska möbler från 1700-talet och framåt med historia, bilder och ofta priserna auktion. Kapitlen behandlar klockor, speglar, köksutrustning, stolar, skåp och dekorativa textilier läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 915184494X
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 958 g
- Språk
- Svenska
915184494X -
AUKTIONSHANDBOKEN 1700-2000.
Nyskick. Tredje reviderade och utökade uppl. Stor 8:o. Illpbd. m skyddsomslag. 284+(1) s. Ill. Prisma. Värnamo 2004. Nytt ex. Nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9151841673 -
Auktionshandboken 1700-2000
Prisma 2005 (Fjärde upplagan, tredje tryckningen), inbunden, 285 sidor.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
-
AUKTIONSHANDBOKEN 1700-2000.
Femte reviderade uppl. 8:o. Illpbd. 284+(1) s. Rikt ill. Prisma. Slovenien 2008. Nytt ex.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Auktionshandboken 1700–2000 ger praktiska tips till dig som vill köpa eller sälja möbler och andra föremål på auktioner och i antikhandeln. Auktionshusens kvalitetsauktioner liksom enkla veckoauktioner, loppis och bondauktioner – allt finns med.
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
9789151849881 -
Auktionshandboken 1700-2000
Prisma. 2004. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 285 s.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151841670
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9789151841670
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn