Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
- ISBN
- 915183510x
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hur skiljer man agnarna från vetet, det äkta gamla från halvgammalt eller rent av förfalskat? Bara med kunskap kan man göra fynd och undvika fallgropar. Och kunskap ger Stora auktionshand-boken i rika mått. Här berättas om märken och kännetecken, om årtal och historik, om material och om skötsel av föremålen. Vilka detaljer man ska leta efter, fällor att undvika.
915183510x -
Auktionshandboken
Inbunden bok. R&S. 1994. Inbunden. 675 gram.
Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Fredlund, Jane - Angré, Per - Hallbert, Cecilia
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
9129615941 -
AUKTIONSHANDBOKEN 1700-2000.
Nyskick. Tredje reviderade och utökade uppl. Stor 8:o. Illpbd. m skyddsomslag. 284+(1) s. Ill. Prisma. Värnamo 2004. Nytt ex. Nyskick.
- 9151841673
- Titel
- Auktionshandboken : Med 1900-talets design
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Trenderna på auktionsmarknaden kommer och går. Efterfrågan på 1900-talets design ökar och är en av nyheterna i Auktionshandboken, en faktafylld översikt över det som utbjuds på auktion, från kvalitetsauktioner till stadsauktion och bondauktion. Här ges råd och tips: Hur bjuder man på auktion, hur undviker man de vanligaste fallgroparna, hur skiljer man nytillverkat från gammalt? Nya bilder, färska auktionspriser!
9151841673 -
Auktionshandboken
Rabén & Sjögren . 1 uppl. 1993. 188 s. Dek. laminerat pappband.
Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Stora auktionshandboken
Gott skick. Hur man gör fynd och undviker fallgropar på auktioner. 250 bilder i sv/v och färg. Prisma 1999 236s Dek.ppb. ISBN 91-518-3510-X Dedikation Reva vid fals vid första uppslaget, lite lös i bindningen ,Gott skick.,915183510X, … läs mer
- 915183510X
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1999
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Vikt
- 821 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
915183510X -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1993. 189 s. Inbunden. 23x17,5cm. 640 gram.
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
9129615941 -
Auktionshandboken 1700-2000
Prisma 2005 (Fjärde upplagan, tredje tryckningen), inbunden, 285 sidor.
Stora auktionshandboken
Prisma 1999 (Andra upplagan), inbunden, 236 sidor.
- ISBN
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
9129615941 -
AUKTIONSHANDBOKEN 1700-2000.
Femte reviderade uppl. 8:o. Illpbd. 284+(1) s. Rikt ill. Prisma. Slovenien 2008. Nytt ex.
- 9789151849881
- Titel
- Auktionshandboken : 1700-2000
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 288 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 194 x 232 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 951 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
De flesta föremål som byter ägare på auktion är från 1900-talet – alltså ligger tyngdpunkten här. Porslin och porslinsstämplar och glas liksom koppar, mässing, tenn och silver behandlas, likaså det mesta för kök och matbord.
Auktionshandboken 1700–2000 vill inspirera till att blanda gammalt och nytt, antikt och loppisfynd och skapa en egen inredningsstil. Möbler från 1700-talet och fram till våra dagar presenteras fylligt med stilhistoria, bilder och auktionspriser. Förvaringsmöbler, sittmöbler, belysning, gjutjärnsmöbler och mattor får egna kapitel, liksom möbler från Svenskt Tenn och möbler från Ikea. Det senare ett än så länge sällsynt inslag på auktion, som vi kanske får se mera av.
Auktionspriserna är uppdaterade i samarbete med Stockholms Auktionsverk.
9789151849881 -
Auktionshandboken
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1993. 188 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i nära nyskick. mkt rikl illustrationer foton i s/v o färg, teckningar, namnteckning
- 9129615941
- Titel
- Auktionshandboken
- Författare
- Förlag
- Stockholm : Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 1993
- Språk
- Svenska
Rabén & Sjögren 9129615941 -
Auktionshandboken 1700-2000
Prisma. 2004. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 285 s.
Mycket gott skick.
- 9789151841670
- Titel
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 285 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 190 x 225 mm
- Vikt
- 974 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
9789151841670 -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok.
Nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Prisma. 1998. 236 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag Finns i nära nyskick.
- 9151832305
- Titel
- Stora auktionshandboken
- Författare
- Jane Fredlund
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 1998
- Omfång
- 236 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 832 g
- Språk
- Svenska
9151832305 -
Auktionshandboken
R&S 1993, dek pappband 188s, rikl illudtr i s/v och färg. Vikt 625g. mkt gott skick
Stora auktionshandboken ¤
Prisma 2001, inb m skyddsomslag, rikt färgillustrerad, 234 sid, nyskick, 800g
Stora auktionshandboken
Inbunden bok. Prisma. 2 uppl. 1999. 240 sidor.
ISBN 978915183510x
Nyskick. Prisma förl. Inb. Pbnd. 236s. 1999. En handbok med ungefärliga priser. En verklig hjälp med bilder i färg o s/v. Nyskick.
FRI FRAKT inrikesPrisma 2 978915183510x -
Stora auktionshandboken
Inbunden bok.
Nära nyskick. Prisma 1998, 236 s. Inbunden med illustrerade pärmsidor (Kartonnage) med skyddsomslag, Rikt illustrerad, stort format (23x20cm), Nära nyskick
Stora auktionshandboken ¤
Prisma 2001, inb m skyddsomslag, färgillustrerad, 236 sid, nyskick
AUKTIONSHANDBOKEN.
Andra tryckn. 8:o. Illpbd. m skomsl. 188+(1) s. Ill. R&S. Italien 1994. I nyskick.