Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Birger E. Nilsson : krukmakare, konstnär och poet

Birger E. Nilsson : krukmakare, konstnär och poet

Inbunden bok. Theo Ågren Publishing. 1 uppl. 2024. 188 sidor.

Mycket gott skick.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789152796221
Titel
Birger E. Nilsson : krukmakare, konstnär och poet
Författare
Ågren, Theo
Förlag
Theo Ågren Publishing
Utgivningsår
2024
Omfång
188 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
170 x 235 mm Ryggbredd 18 mm
Vikt
530 g
Språk
Svenska
Baksidestext
BIRGER E. NILSSON (BEN) är mest känd för sin keramik. Hans bruksgods kännetecknas av enkla former som genom askglasyrernas variationer och vedugnens höga temperatur får ett unikt uttryck. Influenserna från den japanska keramiktraditionen är tydliga, men han kopierade inte utan skapade något eget. Birgers konstnärliga gärning var mångsidig – han målade och tecknade, arbetade med brukskeramik och skulptur, skrev dikter och anlade en japaninspirerad parkliknande trädgård vid hemmet i Veinge i Halland. Gemensamt i allt Birger tog sig för var att han inspirerades av naturen; han var också en hängiven amatörbotaniker.
Bokens redaktör Theo Ågren skildrar konstnärens livsresa från ett fattigt arbetarhem i Norrland till lärlingstiden vid Anjous krukmakeri i Skene, etableringen av en egen verkstad i först Sangis, senare i Mölndal och slutligen i Veinge. Hanna Riisager bidrar med dikter där hon går i dialog med sin farfars dikter. Birgers dotter Hildegun Nils¬son Varhelyi beskriver trädgården, verkstaden och hemmet i Veinge. Annelie Tuveros sätter in konstnärskapet i en museal kontext och Love Jönsson skriver om ett möte med Birgers keramik hemma hos konstnären och samlaren Joe Hedlund.
Boken är rikt illustrerad med fotografier av Theo Ågren, Birgers egna målningar och teckningar samt bilder ur familjealbumet.