En handbok Whisky
Inbunden bok. Grenadine. 2008. 67 sidor.
Gott skick.
Fler kokböcker finns tillgängliga att beställa. För att se alla kokböcker, klicka på "Ludvig F" i blå text och välj sedan genren "Mat och dryck".
Fler böcker finns tillgängliga att beställa med samfrakt. Bland annat finns det nyare böcker och böcker från populära författare för cirka 20 kr styck.
För att se alla tillgängliga böcker, klicka på "Ludvig F" i blå text. För att se de billigaste böckerna överst på listan går det att byta sorteringsalternativ från "Nyinkommet först" till "Lägsta pris".
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789185329663
- Titel
- En handbok Whisky
- Författare
- Örjan Westerlund
- Förlag
- Grenadine
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 67 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 175 x 250 mm Ryggbredd 10 mm
- Vikt
- 475 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Destillerade kunskaper om whisky berättade på så enkelt sätt att du kan tro att du är på en provning. En handbok whisky är vad den heter: Grunderna om ett komplext ämne, och allt sammanvävt på ett sätt så att du med underhållande läsning får både kunskaper om produktion, men även en hel del historia liksom vad som skiljer USA och Japan från Skottland och Irland och Kanada då det gäller tillverkning, smaker och historiskt arv.
Här finns förslag på hur du själv dukar upp för att hålla din egen provning för vännerna samt också många små och roliga fakta som även den inbitne maltälskaren kan roas och lära sig av. Heltäckande, men kompakt och roligt!
