Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Doktor- och systergatorna på Guldheden i Göteborg

Doktor- och systergatorna på Guldheden i Göteborg

Inbunden bok. Tre Böcker Förlag. 2011. 296 sidor.

Mycket gott skick.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789170297076
Titel
Doktor- och systergatorna på Guldheden i Göteborg
Författare
Abrew, Birgit de
Förlag
Tre Böcker Förlag
Utgivningsår
2011
Omfång
296 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
154 x 216 mm Ryggbredd 21 mm
Vikt
615 g
Språk
Svenska
Baksidestext
På Södra Guldheden i Göteborg har torget, gatorna och backarna namngivits efter 25 mycket hedervärda läkare och sjuksköterskor. Men vilka var personerna bakom namnen och hur var förhållandena under deras livstid.

Birgit de Abrew arbetade i många år på apoteket vid Doktor Fries Torg och blev alltmer nyfiken på vad Fries och alla de andra gatunamnen stod för. När hon frågade runt var svaren väldigt svävande. Därför bestämde sig Birgit de Abrew för att själv söka ta reda på, i arkiv, äldre litteratur och med hjälp av intervjuade ättlingar, bakgrunden till Göteborgs stads stora uppskattning av dessa 25 läkare och sjuksköterskor.