Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Mordvinnaren

Mordvinnaren

Inbunden bok. Prisma. 1987. 319 sidor.

Nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Kennet är en gammal sliten kåkfarare. Livet har kanske sprungit förbi honom när han suttit där på kåken, men hans humör är inte sämre för det. Så är det kanske om man har delat livet med en rad färgstarka karaktärer. Som Lasse Ström, den berömda rånaren som vägrar gå med på att han var en rånare. Polisen anser något helt annat. Men om Lasse lånar en bil? Visst kan väl inte det räknas som stöld? Kåken har under större delen av Kennets liv varit hans hem, men när han kommer ut i verkliga världen är det svårt att anpassa sig. Det är som de säger: det är svårt att lära en gammal hund att sitta.

Kennet Ahl är en författarpseudonym som framför allt användes av Lasse Strömstedt och Christer Dahl. Böckerna är ofta socialt engagerade och politiskt medvetna skildringar av samtiden och framtiden.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789151821412
Titel
Mordvinnaren
Författare
Ahl, Kennet
Förlag
Stockholm : Prisma
Utgivningsår
1987
Språk
Svenska