Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Kaniner och kusiner : Kaniner och kusiner

Kaniner och kusiner : Kaniner och kusiner

Inbunden bok.

Nyskick. Djurskötarna: Minna lär sig ta hand om gårdens alla djur - spännande och lärorikt äventyr för barn! | Alfabeta, Utg. 2023 | Förlagsband. 8:o (150x211 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789150122589
Titel
Kaniner och kusiner
Författare
Andrén, Emelie
Förlag
Alfabeta
Utgivningsår
2023
Omfång
64 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
150 x 211 mm Ryggbredd 10 mm
Vikt
220 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Minna kan inte tro att det är sant hon ska få gå på djurskötarkurs på gården där kusin Sanna jobbar. Barnen ska alltså inte bara klappa och gosa med djuren de ska lära sig att ta hand om dem på riktigt! Hästar, katter, kaniner, hundar, får, getter, hönor och hungriga grisar på Södervikens gård finns alla möjliga djur. Minna är helt pirrig, men när det väl är dags blir hon blyg inför de andra i gruppen. De verkar känna varandra så väl och ser så proffsiga ut. Hur ska det här gå egentligen?Emelie Andrén är förlagsrepresentant och författare. På Alfabeta har hon skrivit småbarnsböckerna om Nisse & Nora med Lisa Moroni och trilogin om barnen i Lådbilslandet med Jeanette Milde. Moa Graaf illustrerar både egna och andras böcker. Serien om Djurskötarna är hennes första böcker på Alfabeta.