Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Bananbältet : resor i Östafrika och Cuba

Bananbältet : resor i Östafrika och Cuba

Häftad bok. Mekong Bokförlag. 1 uppl. 2006. 176 sidor.

Gott skick. Fint skick inuti, omslagets baksida har blivit veckat.

Köp hur många böcker du vill från mig för endast 62 kr i frakt.
(Gäller vid ett och samma köptillfälle.)
Klicka på mitt namn nedan för att se alla mina böcker.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789197475853
Titel
Bananbältet : resor i Östafrika och Cuba
Författare
Ann Lindvall - Tore Gulbrandsen
Förlag
Mekong Bokförlag
Utgivningsår
2006
Omfång
176 sidor
Bandtyp
Storpocket
Mått
148 x 207 mm Ryggbredd 12 mm
Vikt
267 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Bananbältet – resor i Östafrika och Cuba handlar om resor i sex länder i Östafrika – Kenya, Uganda, Tanzania, Malawi, Zambia och Zimbabwe – samt i Cuba. Författarna Ann Lindvall och Tore Gulbrandsen har gjort många resor, var för sig och tillsammans. Vi får följa dem på färden med flyg, bil, buss, tåg, båt och cykel.

Boken är skriven på ett personligt sätt och inspirerar till resor på egen hand i dessa länder, kanske som ensam kvinna. Författarnas glädje är kännbar och smittar av sig. Den enkla tonen ger en lättsam stämning, samtidigt som den insprängda kunskapen förmedlar seriositet. Boken ger smakprov på Östafrikas språkliga och kulturella mångfald och innehåller nyttig information för resande i området. Här finns också djupare reflektioner över den enskilda människans villkor, förenade med en skarpsynt kritik av västerländsk etnocentrism.

Boken är den första i en tänkt serie om resor under ett antal år och i flera världsdelar. Kommande böcker i serien är Bambubältet – resor i Öst- och Sydöstasien, Kokosbältet – resor i Polynesien och Korallbältet – resor i Mela- och Mikronesien.