Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster
MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster

MASKOR OCH MEDELTID – Sticka bårder, bladrankor och brokadmönster

Inbunden bok. Ica Bokförlag. 2012. 128 sidor.

Nyskick. –– ABSOLUT NYSKICK, oläst! – Stort format, ca 21x30 cm! – Se fler bilder! ––

Inspirerad av den senmedeltida kyrkomålaren Albertus Pictor och hans samtida kollegor har Anna-Karin Lundberg här skapat en unik samling stickbeskrivningar till tröjor, koftor, jackor och västar. Här finns 20 beskrivningar till stickmässigt spännande projekt av olika svårighetsgrader.
• Tekniken, räta maskor på rundsticka och aldrig fler än två färger åt gången, är ganska lätt att lära sig för den som har någorlunda koll på sina aviga och räta.
• Boken har ett rikt bildmaterial och inleds med en kortfattad beskrivning av kyrkomålningarna och deras upphovsmän samt en kort genomgång av stickningens tidiga historia i Sverige.
• De stickade modellerna, som delats in i tre delar efter målningarnas stil, visar vilken målning mönstret inspirerats av och illustreras med flera bilder och tydliga diagram.
• Sist i boken finns även beskrivningar och bilder av de tekniker som används, tillsammans med en lista över förkortningar, skötselråd och garninformation.

"År 2005 fick jag upp ögonen för en makalös motivskatt i medeltidskyrkorna i Uppland. Många av dem är rikt utsmyckade med kalkmålningar och fulla av frodiga bladrankor, mäktiga schablonmönster, sirliga bårder och spännande färgkombinationer. I det gamla svenska bondesamhället hämtade man ibland inspiration härifrån till olika slag av dekorerat hantverk: möbelsnickeri, träsnideri och olika textila tekniker.
• I mitt fall har intrycken från detta fantastiska dekorationsmåleri gett impulsen till ett stickprojekt som jag kallar Maskor och Medeltid. Resultatet har blivit en unik mönsterkollektion med lättburna handstickade plagg, där medeltida ornament omvandlats till nutida stickglädje.
• Material och teknik: Jag arbetar främst med Kampes 2-trådiga ullgarn och traditionella nordiska sticktekniker för att motiven bäst ska komma till sin rätt i de olika modellerna: tröjor, jackor, västar och olika småplagg som mössor och vantar."

–– GLÖM INTE ATT TITTA PÅ ALLA MINA ANDRA BÖCKER! –– Samma fraktpris oavsett hur många böcker du beställer! (Gäller inom Sverige)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789153436942
Titel
Maskor och medeltid : sticka bårder, bladrankor och brokadmönster
Författare
Anna-Karin Lundberg
Förlag
Ica Bokförlag
Utgivningsår
2012
Omfång
128 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
215 x 295 mm Ryggbredd 12 mm
Vikt
764 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Inspirerad av den senmedeltida kyrkomålaren Albertus Pictor och hans samtida kollegor har Anna-Karin Lundberg här skapat en unik samling stickbeskrivningar till tröjor, koftor, jackor och västar. Här finns 20 beskrivningar till stickmässigt spännande projekt av olika svårighetsgrader. Tekniken, räta maskor på rundsticka och aldrig fler än två färger åt gången, är ganska lätt att lära sig för den som har någorlunda koll på sina aviga och räta.

Boken har ett rikt bildmaterial och inleds med en kortfattad beskrivning av kyrkomålningarna och deras upphovsmän samt en kort genomgång av stickningens tidiga historia i Sverige. De stickade modellerna, som delats in i tre delar efter målningarnas stil, visar vilken målning mönstret inspirerats av och illustreras med flera bilder och tydliga diagram. Sist i boken finns även beskrivningar och bilder av de tekniker som används, tillsammans med en lista över förkortningar, skötselråd och garninformation.