Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Att uppfinna ensamheten

Att uppfinna ensamheten

Pocketbok. En bok för alla. 1 uppl. 2011. 248 sidor.

Nära nyskick. några hundöron. Framsidan ser sliten ut, men den ska se ut så. Portot gäller oavsett antal böcker. - En dag finns det liv. En människa till exempel, vid bästa hälsa, inte ens gammal, har aldrig varit sjuk. Allt är som det har varit, som det alltid kommer att vara. Hon lever från dag till dag, sköter sitt, drömmer bara om livet som ligger framför henne. Och plötsligt inträffar döden. Så börjar Att uppfinna ensamheten, Paul Austers gripande och personliga meditation om faderskap. Den första delen, Porträtt av en osynlig man, återger författarens minnen och känslor efter hans fars plötsliga död. När han går igenom faderns efterlämnade papper får han för första gången reda på en sextio år gammal mordhistoria i familjen, en händelse som kastar nytt ljus över faderns komplicerade och undvikande karaktär. I Minnets bok ändras perspektivet. Nu handlar boken istället om Paul Austers roll som far till sin förstfödde son, Daniel. Genom en mosaik av bilder, sammanträffanden och associationer behandlar berättaren A separationen från sonen, sin döende morfar, och den ensamhet som författandet innebär.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789172216303
Titel
Att uppfinna ensamheten
Författare
Auster, Paul
Förlag
En bok för alla
Utgivningsår
2011
Omfång
248 sidor
Bandtyp
Pocket
Mått
110 x 180 mm Ryggbredd 16 mm
Vikt
140 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Att uppfinna ensamheten är Paul Austers gripande och personliga meditation om faderskap. Genom en mosaik av bilder, sammanträffanden och associationer behandlar berättaren sin far, separationen från sonen och den ensamhet som författandet innebär.
Paul Auster är en amerikansk författare. Han är gift och har en dotter med författaren Siri Hustvedt. De bor i Brooklyn, New York.

"Det som gör "Att uppfinna ensamheten" till en tankeväckande bok är att den har sin utgångspunkt i det kroppsliga och att den vågar laborera med det självklara, men ack så svåra, polerna liv och död." Aftonbladet