Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Selambs

Selambs

Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 1953. 240 sidor.

Gott skick. Det finns ett namn på 1:a sidan
Barndomen för de fem syskonen Selamb kan beskrivas som en kamp mellan mitt och ditt. Peter är den penningdyrkande, Stellan den slösaktige och levnadsglade, Laura den njutningslystna, Hedvig en hycklare och Tord ett slags estet med naturen som favoritområde, där grymheten djur emellan är det som fascinerar honom mest. Dock är de lika, alla personligheter bottnar i en och samma egenskap: egoismen.

Syskonen Selamb kom till med första världskrigets konsekvenser i färskt minne och blev ett av författaren Sigfrid Siwertz viktigaste bidrag till den svenska litteraturen. Det är en berättelse om en överklassfamiljs uppgång och fall och hur egoismen i längden slår tillbaka mot en själv.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen