Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Kurtisanernas liv

Kurtisanernas liv

Pocketbok. Stockholm : Aldus. 1976. 152 sidor.

Mycket gott skick. Frakten gäller oavsett antal böcker så passa på att se vad jag mer har att sälja. Många av mina böcker är nära nyskick vilket gör att dom även passar bra som gåvor.

Lucien har förlorat allt och måste nu hitta ett sätt att bygga upp sitt liv och återbetala gamla skulder. I samma veva träffar han den vackra kurtisanen Esther van Gobseck på en bal och blir upp över öronen förälskad. Känslorna är besvarade, men innan någon av dem hinner göra någonting åt saken kommer prästen Herrera och ställer sig i vägen. Han har stora planer för Lucien – planer som inte involverar Esther. De unga tu måste hållas ifrån varandra för att allt ska gå i lås. Men det ska visa sig bli svårare än vad Herrera hade räknat med.

Lucien de Rubempre återvänder här i ett nytt kapitel av Honoré de Balzacs stora realistiska epos Den mänskliga komedin. Boken innehåller de två första av totalt fyra delar i berättelsen om Lucien, Esther och Herrera, som så småningom visar sig vara någon helt annan.

Honoré de Balzac (1799-1850) var en fransk författare och en av realismens främsta företrädare. Han är kanske mest känd för sitt epos Den mänskliga komedin.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789100416355
Titel
Kurtisanernas liv
Författare
Balzac, Honoré de - Staaff, Erik
Förlag
Stockholm : Aldus
Utgivningsår
1976
Språk
Svenska