ANTIKRUNDAN Programmet – Experterna – Föremålen
Inbunden bok.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Utgiven på Prisma 2000. 208 sidor. Grått klotband med ryggtitel i silver och illustrerat skyddsomslag. Format 22,5x28,5 cm vikt 1135 gram exkl.emballage. Nyskick.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9151835754
- Titel
- Antikrundan : Programmet, experterna, föremålen
- Författare
- Jesper Aspengren - Bengt Janson
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2000
- Omfång
- 207 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 1148 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Nio av TV:s experter väljer och berättar om sina egna favoritföremål. Vi får följa deras väg till fördjupad kunskap. De berättar om sammanträffanden och händelser som passionen för föremål med historia fört med sig.
Antikrundan är ett av Sveriges mest populära TV-program med tittarsiffror i miljonklassen. Mötet mellan förväntansfulla privatpersoner som vill få en antik pjäs värderad och experterna är alltid lika spännande. "Är det gamla skåpet värt så himla mycket?"
I boken Antikrundan presenteras nio experter som väljer ut och berättar om sina egna favoritföremål. Vi får följa de kunniga experternas väg till fördjupad kunskap. De berättar om sammanträffanden och händelser som passionen för föremål med historia fört med sig. I essäform behandlas också olika aspekter på antika föremål; att samla, värderingskriterier, stilhistoria, renovera, restaurera, äkta/falskt m m.
Boken är rikt illustrerad i färg.
