Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Mirakulösa överlevare - Estoniakatastrofen, gruvan som kollapsade och andra osannolika överlevnadsberättelser

Mirakulösa överlevare - Estoniakatastrofen, gruvan som kollapsade och andra osannolika överlevnadsberättelser

Inbunden bok. Bokförlaget Semic. 2025. 204 sidor.

Nyskick. Förlagsny. Oläst. /// I den här boken möter du världshistoriens mest osannolika överlevare – personer som genomlevt katastrofala olyckor där alla andra dukat under. Som Juliane Koepcke, 17-åringen som föll fritt i tre kilometer från ett exploderande flygplan men fångades upp av den tjocka vegetationen i Amazonas. Bokens övriga huvudpersoner har mot alla odds överlevt sträng kyla, isolering, gruvras, kapsejsade fartyg, fall från höga berg och havererade rymdfarkoster.

Nils Bergeå är apotekare, medicinjournalist och författare. Han har arbetat på tidningar som Medicinsk Vetenskap, Läkemedelsvärlden, Dagens Medicin och Svensk Farmaci. Idag är han projektledare för medicinska rapporter och chefredaktör för tidningen Forskning för hälsa på Hjärt-Lungfonden.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789155273903
Titel
Mirakulösa överlevare - Estoniakatastrofen, gruvan som kollapsade och andra osannolika överlevnadsberättelser
Författare
Bergeå, Nils
Förlag
Bokförlaget Semic
Utgivningsår
2025
Omfång
204 sidor
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska
Baksidestext
I den här boken möter du världshistoriens mest osannolika överlevare – personer som genomlevt katastrofala olyckor där alla andra dukat under. Som Juliane Koepcke, 17-åringen som föll fritt i tre kilometer från ett exploderande flygplan men fångades upp av den tjocka vegetationen i Amazonas. Bokens övriga huvudpersoner har mot alla odds överlevt sträng kyla, isolering, gruvras, kapsejsade fartyg, fall från höga berg och havererade rymdfarkoster.Nils Bergeå är apotekare, medicinjournalist och författare. Han har arbetat på tidningar som Medicinsk Vetenskap, Läkemedelsvärlden, Dagens Medicin och Svensk Farmaci. Idag är han projektledare för medicinska rapporter och chefredaktör för tidningen Forskning för hälsa på Hjärt-Lungfonden.[Bokinfo]