Den hemlighetsfulla tranan
Inbunden bok. Natur och Kultur. 2004. 50 sidor.
Nära nyskick. Illustrerad i färg. "Tranans värld börjar där. Just där skvattram och tranbär blommar. Den här försommardagen i slutet på maj är både Josefina och hennes pappa inkrupna i trädsuset. Och just den dagen upptäcker de tranungarna. Josefinas pappa kan det mesta om fåglar, han tar med henne till Hornborgasjön och tittar på trandansen på våren. Och våren därpå bär det av till Extremadura i Spanien där tranorna tillbringar vintern innan de ger sig av norrut igen. Ett helt år följer de tranorna. Josefina får lära sig om flyttvägar, häckning, bobygge och ungar och om hur ringmärkning kan hjälpa forskarna att förstå mer om den hemlighetsfulla tranan. Hon får också hör några av alla de folksägner som finns om tranor från hela världen".
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789127087651
- Titel
- Den hemlighetsfulla tranan
- Författare
- Göran Bergengren - Ingvar Björk
- Förlag
- Natur & Kultur
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 48 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 339 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Tranans värld börjar där. Just där skvattram och tranbär blommar.
Mot gården men helt nära myren ligger en grandunge på en höjd. Grenarna hänger ända ner bland rötterna. Som om träden var klädda i kjol.
Där kan man sitta och spana utan att synas. Men det gäller att vara dödens tyst. Helst ska man sitta ensam.
Men den här försommardagen i slutet på maj är både Josefina och hennes pappa inkrupna i trädsuset.
Och just den dagen upptäcker de tranungarna. Josefinas pappa kan det mesta om fåglar och året som boken handlar om blir deras tranår. De åker till Hornborgasjön och tittar på trandansen på våren. Josefina vet det inte ännu, men nästa februari kommer hon att få följa med till Extremadura i Spanien där tranorna tillbringar vintern innan de ger sig av norrut igen. Hela sommaren spanar Josefina och hennes pappa på tranparet som häckar på myren hemma. Två ungar kläcks där på myren och ibland ser de dem komma vandrande med sina föräldrar, på jakt efter föda. Boken kan läsas både som en berättelse (betraktelse) och som en faktabok. Här finns fakta om tranforskning och ringmärkning. I de sista kapitlen berättar författaren om olika tranor från hela världen och om några legender som uppstått om den hemlighetsfulla tranan. Ålder: 813 år.
