Change : en liten bok om ett stort ämne
Inbunden bok. Vulkan. 2017. 148 sidor.
Mycket gott skick.
Inlaga i nära nyskick. Omslag i gott skick.
Fler böcker finns tillgängliga att beställa med samfrakt. Bland annat finns det nyare böcker och böcker från populära författare för cirka 20 kr styck.
För att se alla tillgängliga böcker, klicka på "Ludvigs Bokhandel" i blå text. För att se de billigaste böckerna överst på listan går det att byta sorteringsalternativ från "Nyinkommet först" till "Lägsta pris".
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789163933462
- Titel
- Change : en liten bok om ett stort ämne
- Författare
- Beutelrock, Frida
- Förlag
- Vulkan
- Utgivningsår
- 2017
- Omfång
- 148 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 175 x 195 mm
- Vikt
- 200 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Ska du införa en systemlösning och vill förstå hemligheten bakom hur du lyckas med projektet och får verksamheten att ta ett gemensamt ansvar för lösningen? Vill du veta hur du får ut effekterna av din investering? Då är den här boken något för dig. Boken handlar om hur arbetet med Effektdriven förändringsledning skapar engagemang och ägarskap och därmed förverkligar medarbetarnas och projektets fulla potential. Det är en praktisk och handfast beskrivning av den process, från början till slut, som krävs för att implementera systemlösningen. Metoderna och förhållningssätten är tillämpbara även vid andra typer av verksamhetsförändringar, men då tillkommer ytterligare aspekter. Oavsett om du är beställare, projektledare eller projektmedlem har du nytta av att förstå att ett IT-system i sig endast är en av pusselbitarna. Det är den mänskliga drivkraften som kommer att göra skillnad. Människor som vill någonting kan åstadkomma underverk – det omvända gäller för människor som inte vill, de kan direkt motverka. Förändringsledning, Change, det stora ämnet som inte alltid är helt lätt att sätta fingret på. Vad begreppet innehåller vill vi att den här lilla boken, som du har framför dig, ska tydliggöra.
