Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Njut av livet, Madame!

Njut av livet, Madame!

Häftad bok. Wahlström och Widstrand. 1:a uppl. 1956. 234 sidor.

Gott skick. Njut av livet, Madame! har Birgit Tengroth kallat sin livsbejakande bok med stark anknytning till Frankrike - till fransk vardag och till franska människor. Hon iakttar sitt Frankrike från stolen på en bar i Paris, hennes stamlokus som hon skildrar i ett förtjusande inledningskapitel som ger en underbar smak av Pernod och Dubonnet i gommen på varje Parisälskare. Där strålar pittoreska människor samman, där går diskussionen lidelsefullt hög, medan glasen torkas och värden stryker sig över munnen med servetten.

En lang rad charmfulla porträtt - alla baserade på personliga sammanträffanden och intervjuer - utgör huvuddelen av boken: porträtt av Françoise Sagan och Marcel Aymé, av den förtrollande kvinnan bakom Mendés-France, av det sextiotreåriga underbarnet Jean Cocteau och många andra.

Slutkapitlet i boken utgöres av något av det finaste Birgit Tengroth över huvud taget skrivit, hennes berättelse om varför hon blev katolik, en öppenhjärtig bekännelse, helt präglad av författarinnans mod, ärlighet och genomskådande intellekt.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish