Lucke & Lull - Arvet efter en Bonnier
Pocketbok. Månpocket Fakta. 1 uppl. 2014. 253 sidor.
Nära nyskick.
Historien är mycket enkel – och mycket komplicerad. Den gäller ett stort arv. Men handlar mer om makt, över pengar och sinnen. Den 8 februari 2006 avled Lukas Bonnier, den siste i den brödraskara som förde familjen Bonniers förlagshus in i den moderna tiden. Han efterlämnade sex barn. Fem av dem ärvde hans ägande i familjeföretaget. Anna, det sjätte barnet men inte det yngsta, föddes utanför äktenskapet och i de arvsregler som familjen Bonnier tillämpat i drygt ett sekel kallas hon oäkta. Hennes lillebror är Jonas Bonnier, fram till december 2013 vd för Bonnierkoncernen.
Familjen Bonnier besitter en mediamakt utan motsvarighet i Sverige. Lucke & Lull handlar om en familj, en kultur och priset för att hålla allt samman. (biogr)
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789175033129
- Titel
- Lucke & Lull : arvet efter en Bonnier
- Författare
- af Kleen, Björn
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2014
- Omfång
- 252 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 16 mm
- Vikt
- 138 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- ”Lucke & Lull – Arvet efter en Bonnier” är en historia som är mycket enkel – och mycket komplicerad. Den gäller ett arv, ett stort arv. Men handlar mer om makt, över pengar och sinnen. Och den handlar om en familj, en kultur och priset för att hålla allt samman.Den 8 februari 2006 avled Lukas Bonnier. Han efterlämnade sex barn. Fem av dem ärvde hans ägande i familjeföretaget. Anna, det sjätte barnet, erbjöds två tavlor och halvannan miljon. Björn af Kleen bröt igenom med sin bok om den svenska adeln, Jorden de ärvde. Nu: den borgerliga familjen. Vilka ärver, vilka gör det inte? Hur korar man sina kronprinsar? af Kleen skildrar en familj, en kultur och priset för att hålla allt samman.
