Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Sagan om den underbara familjen Kanin och Djupsjöns hemlighet

Sagan om den underbara familjen Kanin och Djupsjöns hemlighet

Inbunden bok.

Nyskick. En spännande och rolig bilderbok där Lillebror Kanin måste rädda sina syskon från faran i Djupsjön. | Bonnier Carlsen, Utg. 2013 | Förlagsband. 4:o (205x270 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789163874154
Titel
Sagan om den underbara familjen Kanin och Djupsjöns hemlighet
Författare
Björnstjerna, Jonna
Förlag
Bonnier Carlsen
Utgivningsår
2013
Omfång
32 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
205 x 270 mm Ryggbredd 8 mm
Vikt
308 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Sagolika, spännande, skrämmande, suveräna, snillrika och skojiga, kort sagt oemotståndliga - lovorden haglar över Jonna Björnstjernas prisbelönta bilderböcker som älskas av de minsta. Nu kommer den fjärde boken om familjen Kanin med den räddhågsna Lillebror i spetsen.Lillebror Kanin tycker inte om att bada. Särskilt inte i Djupsjön för den ser så läskig ut. Men han vill ändå vara med när Storasyster och Storebror är "fisk-skådare" just där. "Akta dig för Sjöodjuret!" hojtar Storebror plötsligt så Lillebror måste kasta sig upp ur vattnet. Men Storebror luras bara, så när han och Storasyster fortsätter att hojta om Sjöodjuret vänder Lillebror bara ryggen till. Då blir det dödstyst bakom honom. Och när han vänder sig om är syskonen borta. Vart tog de vägen? Tänk om de är i fara! I sådana fall är det bara Lillebror som kan rädda dem, trots att sjön är så djup och full av läbbiga fiskar ...Jonna Björnstjernas smått surrealistiska rysmysiga äventyr har röstats fram av Bokjuryn som årets bästa bilderbok två gånger: Sagan om den underbara familjen Kanin och monstret i skogen prisades 2007 och Godistrollet 2010. Läs mer: www.familjenkanin.com.