Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
EU och Sverige - ett sammanlänkat statsskick
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789147075638
Titel
EU och Sverige - ett sammanlänkat statsskick
Författare
Blomgren, Magnus - Bergman, Torbjörn
Förlag
Liber
Utgivningsår
2005
Omfång
200 sidor
Bandtyp
Häftad
Vikt
356 g
Språk
Svenska
Baksidestext
EU och Sverige är den första bok på svenska som systematiskt presenterar den Europeiska unionens institutioner samtidigt som den diskuterar och analyserar svensk politik.

Läs mer
I boken analyserar författarna hur dessa bägge politiska nivåer vuxit samman. De presenterar både Europaparlamentet och riksdagens arbete med EU-frågor. Partiernas förmåga att representera på dessa två nivåer ges ett särskilt utrymme. Europavalen diskuteras samtidigt som de svenska valen. Även när den verkställande makten diskuteras omfattar analysen den svenska regeringen, unionens råd och kommissionen.

Om författarna
Fil.dr Magnus Blomgren och professor Torbjörn Bergman forskar och undervisar vid Statsvetenskapliga institutionen, Umeå universitet. Boken inleds med ett förord av Lena Hjelm-Wallén, f.d. utrikesminister och ledamot av EU-konventet om en ny konstitution.