Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Fem söker en skatt

Fem söker en skatt

Inbunden bok. Citadell. 15 uppl. 2004. 175 sidor.

Gott skick. Onamnad och med inlaga i mkt fint skick, dock lite gulnad.
Inga hundöron och fräscha snittytor, dock också gulnade.
Bindning i mycket gott skick, ej heller någon snedläsning.
Det som ger enbart Gott skick är att man har använd främre pärmen som underlag när man skrivit en grattis-hälsning. Detta syns tydligt om man håller boken i viss vinkel.
Hörnen är lätt tillstukade men bara det är de undre som har lite vitt på toppen. Ryggsluten är helt utan slitage.

Säljare: Elfvius

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789179406776
Titel
Fem söker en skatt
Författare
Blyton, Enid
Förlag
Citadell
Utgivningsår
2004
Omfång
175 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
Höjd 190 mm
Vikt
239 g
Språk
Svenska
Baksidestext
2004 är det femtio år sedan den första av Enid Blytons klassiska äventyrsböcker om Fem-gänget kom ut på svenska. Det firar vi med att ge ut de fem första titlarna i ny utgåva med nya omslag och luftigare, mer lättläst text.

Ingen har väl förmått personifiera en genre så som Enid Blyton med sina ungdomsdeckare. Generationer barn världen över har slukat böckerna om Julian, Dick, George, Anne och förstås hunden Tim.

Redan på femtiotalet kom den första filmen om Fem-gänget. Sedan dess har både fler filmer och teve-serier följt, nu senast 1995.

Med såväl mysiga som mystiska engelska miljöer, tuffa handlingskraftiga barn och gåtor på precis rätt nivå upptäcker ständigt nya läsare dessa stilbildande pusseldeckare för barn. Alla kan identifiera sig med någon i gänget:
Ledargestalten Julian som med sin mognad och charm kan övertyga vilken vuxen som helst.
Julians lillebror Dick som med glimten i ögat kastar sig huvudstupa in i äventyren.
Georgina, den tuffa pojkflickan som vägrar svara om man inte kallar henne för George.
Anne, minstingen i gänget som egentligen föredrar en lugn tillvaro framför läskiga äventyr, men ändå alltid följer med för att inte missa något.
Tim, den övergivna strykarhunden som George tar hand om till sin pappas stora förtret.