Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
3 böcker: Änglar och demoner/Da Vinci-koden / I cirkelns mitt

3 böcker: Änglar och demoner/Da Vinci-koden / I cirkelns mitt

Änglar och demoner.- Robert Langdon, Harvard-professor i religiös symbolik, kallas till en schweizisk forskarinrättning för att analysera en mystisk symbol ? ett brännmärke i bröstet på en mördad fysiker. Genast inser Langdon att detta är ett ofattbart bevis: ett forntida brödraskap har återuppstått, känt under namnet Illuminati, och betecknat som den mäktigaste underjordiska organisationen som existerat. Deras huvudfiende har genom århundradena varit en och densamma: den katolska kyrkan.
- Da Vinci-koden.-Konsthistorikern och symbolikexperten Robert Langdon befinner sig i Paris för att hålla en föreläsning när han väcks av ett viktigt telefonsamtal. Den åldrade intendenten på Louvren har blivit brutalt mördad inne på museet, och ett märkligt chiffer har hittats intill hans kropp. Langdon kallas till platsen för att hjälpa till att lösa gåtan, ovetandes att polisen också håller honom för misstänkt till dådet...-I cirkelns mitt.- När en ny NASA-sattelit fångar bevis på ett häpnadsväckane sällsynt fynd begravt djupt ner i den arktiska isen kan det ifrågasatta rymdorganet utropa att de vunnit en efterlängtad och nödvändigt seger - en seger som har en avgörande betydelse för det amerikanska rymdprogrammet och i den pågående presidentvalkampanjen.
- Albert Bonniers Förlag.2004-2005. Inbunden. 502+516+558 sidor.Skyddsomslag.Format 23,5x16,5 cm.Vikt 2500 g.Språk:Svenska.Nära nyskick.Paket via Schenker 75 kronor.(Sverige)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9100105023
Titel
Änglar och demoner
Författare
Brown, Dan
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Utgivningsår
2005
Omfång
558 sidor
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska
Baksidestext
Robert Langdon, Harvardprofessor i religiös symbolik, kallas till en schweizisk forskarinrättning för att analysera en mystisk symbol, ett brännmärke i bröstet på en mördad fysiker. Genast inser Langdon att detta är ett ofattbart bevis: ett forntida brödraskap har återuppstått, känt under namnet Illuminati, och betecknat som den mäktigaste underjordiska organisationen som existerat. Deras huvudfiende har genom århundradena varit en och densamma: den katolska kyrkan.De värsta farhågorna besannas när Vatikanens heliga konklav strax därpå samlas för att utse en ny påve. Illuminati meddelar nämligen att man placerat en tidsinställd bomb med aldrig förr skådad sprängkraft i Vatikanstatens hjärta. Robert Langdon flygs in till Rom och tillsammans med den säreget vackra och intelligenta Vittoria Vetra blir han huvudperson i Vatikanens desperata räddningsaktion.Dan Brown har sedan genombrottet med Da Vinci-koden blivit en av världens mest uppskattade och lästa författare. ”Änglar och demoner” är den första boken om Harvardprofessorn Robert Langdon.