Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Döden tar semester

Döden tar semester

Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. Första tryckningen uppl. 2025. 283 sidor.

Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. "Döden tar semester" är en mycket skickligt genomförd pastisch på en deckare från 50-talet. Den är välskriven och fullständigt genomtänkt, ner till minsta detalj. Carina Burman visar skrivglädje och naturligtvis också att hon har en stor kunskap om 50-talet, inte minst den dåvarande deckargenren. Jag som har läst alla Maria Langs deckare de senaste åren, och har läst Agatha Christie m.fl. uppskattar både blinkningarna och de rena referenserna. Den är charmig och språkligt centrumunderhållande.

Jag är imponerad av hur 50-talet verkligen genomsyrar boken. Det är språket, det är detaljerna och sättet man agerar på, det är synen på världen. I mina ögon måste detta ha inneburit en hel del research för att få den detaljnivån. I själva utförandet av boken så blir det extra plus till karaktärslistan i början som var så vanligt förekommande förr. Det gör det så mycket enklare att komma ihåg namn och relationer. Karaktärerna är väl utmejslade med sina särdrag. Alla spelar de och deras karaktärsdrag en roll i berättelsen på ett eller annat sätt. "Döden tar semester" är en guidning genom ett Europa som fortfarande är härjat efter kriget, och på köpet får läsaren en rejäl dos med historia, konst, kultur och mat.

Skyddsomslaget har mindre skavanker. Utöver det inga skadade sidor eller klotter. Sparsamt använd och nästintill nyskick. Söker ett kärleksfullt hem där den får fortsätta att komma till användning!

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789100804558
Titel
Döden tar semester
Författare
Burman, Carina
Utgivningsår
2025
Omfång
283 sidor
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska
Baksidestext
April 1956: Deckarrecensenten Florence Granat segnar ner på tidningsredaktionen och beordras vila i Södern, långt från stressen i gamla Klara. En bussresa till Rom tycks som den perfekta återhämtningen, men knappt har de nått kontinenten förrän Florrie får onda aningar, som bekräftas av ett mystiskt dödsfall. Medan bussen rullar vidare avslöjar Florrie den ena efter den andra av medpassagerarnas hemligheter, och vid resans mål finner hon lösningen – och den eviga staden.Carina Burman har skrivit åtskilligt om Rom och utgav 2023 "Drottningar och pretendenter. Om guldålderns deckarförfattarinnor". "Döden tar semester" är en femtiotalsdeckare i Maria Langs och Agatha Christies efterföljd, för nostalgiker, Italienälskare och historieintresserade.[Bokinfo]