Mitt livs långrodd : Med roddbåt till Irland
Inbunden bok. Nautiska Förlaget. Första uppl. 2003. 221 sidor.
Gott skick. Förlagsband.Ett av bokens blad har ett störe " hunöra " Om skyddsomslag funnits så saknas det här. Främre pärmen pryds av 2 svartvita fotobilder och bakre pärmen av 3 dito. Boken är rikt illustrerad med svartvita fotobilder och ett uppslag med tecknade svartvita kartbilder. Boken avslutas med angivande av fotografiska källorna. Ur baksidesinfo = " I början av 1960-talet syns en märkvärdig liten rodbåt kasta loss i Södertälje. Målet som hägrar för den envise ensamroddaren är Irland. Den 34-årige Olle Carapi har fått den äventyrliga idèn att han ska ta med sig filmkameran i båten och ro från hemmet i Södertälje till Den görna ön. Under resan träffar han ett otal udda figurer, vilka berikar den annars rätt ensliga tillvaron i roddbåten.Många är de hinder som dyker upp..."
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789189564114
- Titel
- Mitt livs långrodd : Med roddbåt till Irland
- Författare
- Olle Carapi
- Förlag
- Nautiska
- Utgivningsår
- 2003
- Omfång
- 221 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 470 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- I början av 1960-talet syntes en märkvärdig liten roddbåt kasta loss i Södertälje. Målet som hägrade för den envise ensamroddaren var: Irland.
Med osedvanlig berättariver och humor skildrar Olle Carapi "sitt livs långrodd" i denna senkomna debutbok. 1961 är han 34 år och hans intresse för natur- och dokumentärfilm har gett honom den äventyrliga idén att han ska ta med sig filmkameran i båten och ro från hemmet i Södertälje till Irland. Ung och aningslös lossar han förtöjningarna och ger sig iväg på en färd fylld av vedermödor. Roddfärden går genom Göta kanal, till Danmark, genom Kielkanalen, via Englands kanaler till västsidan av ön och sedan över till Irland och Aran-öarna. Under resan träffar han ett otal udda figurer, vilka berikar den annars rätt ensliga tillvaron i roddbåten. Berättelsen kryddas med fängslande historiska och litterära anekdoter.
Det är många hinder som dyker upp under Olles strapatser: han blir förhörd av SÄPO, attackerad av Bullens köttbullar, stormdriven på Nordsjön, kidnappad av en irländsk präst med mycket mera.
Denna humoristiska och välskrivna bok vänder sig till en allmän publik med smak för en god historia.
