Vilma på Naxos
Inbunden bok. B Wahlströms. 2010. 40 sidor.
Mycket gott skick. --Att åka på semester med familjen är underbart, men ibland kan det bli lite läskigt - speciellt om man villar bort sig. Kommer Vilma hitta sin mamma och pappa igen? --Läsgrodan-Bok: Lika bra för att börja läsa själv, som för högläsning. --Namnad. BokDrakens exlibris på titelbladet.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789132157776
- Titel
- Vilma på Naxos
- Författare
- Cecilia Lidbeck
- Förlag
- B Wahlströms
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 40 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 155 x 220 mm Ryggbredd 8 mm
- Vikt
- 210 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Vilma och hennes familj åker till den grekiska ön Naxos på semester. Det är första gången hon är utomlands och allt är väldigt spännande. De solar och badar, äter grillspett och njuter allt är perfekt tills Vilma går vilse på en marknad.
Plötsligt upptäcker Vilma att hon är alldeles ensam i vimlet bland alla marknadsstånden. Var har mamma och pappa och Max tagit vägen? Hon letar och letar men kan inte hitta dem någonstans. Efter ett tag börjar hon bli riktigt rädd och börjar föreställa sig allt möjligt hemskt, som att familjen tvingas ge upp sitt sökande och resa hem till Sverige utan henne. Men det skulle de väl aldrig göra? Eller skulle de det?
