Inget val
Pocketbok. MånPocket. 2000. 332 sidor.
Mycket gott skick.
"Inget val" är en gastkramande thriller om en man som är beredd att göra vad som helst för sin familj, sina vänner och sitt fosterland. Det är andra delen i serien om militären Geordie Sharp. Författaren Chris Ryan är själv före detta militär och tidigare medlem i det brittiska specialförbandet SAS.
När Geordie Sharp, sergeant i den brittiska kommandostyrkan SAS, återvänder hem från ett uppdrag i Sydamerika får han ett chockande besked: hans sambo och lille son har blivit kidnappade! Gärningsmännens krav är i det närmaste omöjliga att uppfylla, men på något sätt måste Geordie ändå lösa det - annars dödar de gisslan.
"Det här är en bok man sträckläser ... ett mästerstycke." -Gefle Dagblad. (R)
Förlagsfakta
- ISBN
- 9176436527
- Titel
- Inget val
- Författare
- Chris Ryan
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2000
- Omfång
- 331 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 110 x 178 mm Ryggbredd 22 mm
- Vikt
- 186 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Det här är en bok man sträckläser & ett mästerstycke. Gefle Dagblad Om kampen mot den internationella terrorismen - en thriller skriven av en som själv varit med.
När Geordie Sharp, sergeant i den brittiska kommandostyrkan SAS, återvänder hem från ett uppdrag i Sydamerika, har hans lille son och hans sambo blivit kidnappade IRA.
Terroristernas krav är orimliga, men måste uppfyllas. Annars dödar de gisslan.
Samtidigt får Geordie Sharp veta att han är utsedd att leda en topphemlig operation för att undanröja en irakisk officer. Denne befinner sig i Libyen, där han arbetar för att Khadaffi kraftigt ska öka sin militära hjälp till IRA.
Plötsligt finns det inte längre någon gräns mellan Geordie Sharps yrkesliv och hans privatliv. Och i den utpressningssituation han befinner sig i har han inte något val. Han måste agera.
