Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Feminine beauty

Feminine beauty

Inbunden bok. Weidenfeld & Nicolson. 1980. 199 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Inklistrad julklappsvers på pärmens insida.

En konsthistorisk studie av ideal och uttryck

Den berömde konsthistorikern Kenneth Clark utforskar begreppet kvinnlig skönhet genom konsthistorien. Boken en djupdyker i hur kvinnan framställts i konsten ända från antiken till modern tid, och hur det feminina skönhetsidealet har förändrats med tiden. Clark reflekterar över de kulturella och historiska faktorer som format synen på kvinnlig skönhet, och analyserar hur konstnärer tolkat och avbildat kvinnan i sina verk.

Med erfaret öga och distinkt förmåga att kombinera konsthistoriska analyser med filosofisk reflektion går Clark en igenom ett ämne, som ofta behandlats på ett ytligare sätt. Hans egna insikter och skarpa observationer gör Feminine Beauty till ett viktigt verk för alla som intresserar sig för konst, estetik och utvecklingen av samhällets kvinnobild.

En konsthistorisk studie och en kulturell kommentar, relevant för dig som vill förstå hur konsten har påverkat och speglat de skiftande skönhetsnormerna.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9780297776772
Titel
Feminine beauty
Författare
Clark, Kenneth
Förlag
Weidenfeld & Nicolson
Utgivningsår
1980
Omfång
199 sidor