Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Silva x 2. 1. Livvakt av lögner. 2. Mördarens märke.

Silva x 2. 1. Livvakt av lögner. 2. Mördarens märke.

Inbunden bok. Norstedts. 1 uppl. 1999. 378 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. [SS05] En spionroman med världshistorisk laddning. Och ett fullsatt passagerarplan sprängs i luften utanför Amerikas östkust... Två thrillers, romaner. (Av förf. till: Livvakt av lögner; Mördarens märke.) Inbunden, förlagsband med skyddsomslag. 8:o. 235x160x30 mm. 670 g. Välvårdat och fint ex, ej ägarnamn. [4919rp]

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789113006581
Titel
Mördarens märke
Författare
Daniel Silva
Förlag
Norstedts
Utgivningsår
1999
Omfång
378 sidor
Bandtyp
Inbunden
Vikt
662 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Ett fullsatt passagerarplan sprängs i luften strax efter start utanför Amerikas östkust. De första misstankarna riktas emot olika terrororganisationer. Men CIA:s specialist Michael Osbourne som kopplas in på fallet upptäcker ett kännetecken som leder honom till en av världens farligaste män, yrkesmördaren Oktober. Men vem eller vilka är hans uppdragsgivare? Med kuslig aktualitet närmar sig Michaels spår Amerikas högsta ämbete, där en värld av makt och rikedom till varje pris måste skyddas. Daniel Silvas andra roman efter den framgångsrika debuten med "Livvakt av lögner" är en knivskarp internationell thriller som är skriven i samma andlösa anda som Forsyths "Schakalen". Daniel Silva har varit utrikeskorrespondent med placering bland annat i Mellanöstern och därefter producent vid CNN. Han är nu framgångsrik författare och bosatt i Washington D.C.