Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Klädd för döden

Klädd för döden

Pocketbok. Fenix Bokförlag. 2012. 297 sidor.

Nyskick. Kriminalkommissarie Brunetti är trött och slutkörd. Augustihettan sveper in Venedig som i en klibbig filt och han kan knappt vänta tills helgen då familjen ska bege sig till de svala, hägrande Alperna. Men när en man i kvinnokläder hittas mördad utanför ett slakteri inser Brunetti att han nog får lägga semesterplanerna på is. Först verkar det som om det rör sig om en prostituerad transvestit som mördats av en av sina kunder. Men fallet kompliceras när offret visar sig vara en högt ansedd bankdirektör. Under utredningsarbetet mördas ytterligare två personer och Brunetti tvingas ta till allt sitt skarpsinne för att nysta upp mysteriet. Han ställs mot en mäktig fiende med förbindelser inom näringsliv, regering och kyrka, men liksom tidigare vägrar han att ge upp kampen mot korruption och bedrägeri.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789175250441
Titel
Klädd för döden
Författare
Donna Leon
Förlag
Fenix Bokförlag
Utgivningsår
2012
Omfång
297 sidor
Bandtyp
Pocket
Mått
122 x 186 mm Ryggbredd 19 mm
Vikt
186 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Kriminalkommissarie Brunetti är trött och slutkörd. Augustihettan hänger över Venedig som en klibbig filt och han längtar till den stundande semestern i de svalkande Alperna. Men när en man i kvinnokläder hittas mördad utanför ett slakteri inser Brunetti att han nog får lägga semesterplanerna på is.

Vid första anblick tycks det röra sig om en prostituerad transvestit som mördats av en torsk, men fallet kompliceras då offret visar sig vara en bankdirektör. Brunetti kämpar för att lösa fallet, och när fler personer mördas blir det dessutom bråttom att hitta mördaren innan denne slår till igen.

?Kriminallitteratur av högsta klass: stark, viktig och full av mänskliga svagheter.? //The Guardian