Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Inreda med glas

Inreda med glas

Inbunden bok.

Nyskick. Kosta Förlag, Utg. 2007 | Förlagsband. 8:o (263x237 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789197629898
Titel
Inreda med glas
Författare
Edqvist, Lars - Gustafsson, Stefan - Kosta glasbruk
Förlag
Kosta Förlag
Utgivningsår
2007
Omfång
94 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
263 x 237 mm Ryggbredd 14 mm
Vikt
680 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Inreda med glas. /

Under senare delen av 1900-talet hittade man exempel på svenskt glas i de flesta svenska hem. Här fanns en och annan pjäs från seklets början av Edward Hald och Simon Gate, kanske också något konstglas från 1950- och -60-talen av Erik Höglund och säkert minst en tulpandekorerad tallrik av Ulrica Hydman-Vallien. Det är klassiskt svenskt glas som också låtit höra talas om sig internationellt.

Idag, på 2000-talet, lever traditionen vidare och förnyar sig också ständigt.
I den här boken får du möta svenskt glas i de mest skiftande hemmiljöer. Vi har gett stylisten Agnetha Wendel och fotografen Micke Persson fria händer att inreda ett antal objekt. Dessutom har två av Orrefors Kosta Boda formgivare Anna Ehrner och Martti Rytkönen inrett var sitt hus med sitt eget formgivna glas