Stället och vägen – ett religionshistoriskt perspektiv – Olaus Petri-föreläsningar, hållna vid Uppsala universitet
Inbunden bok. Stockholm: Hugo Gebers förlag. 1917. xii, 399 sidor.
Gott skick.
Avd.: Religionsvetenskap/Religionshistoria. Prydlig ägarsignatur i bläck på smutstitelsidan. Enstaka blyertsunderstrykningar förekommer. Vissa skrapmärken på pärmarna (främst den bakre); lite kantstötta pärmhörn. Inlaga i gott skick.
"Inledning.
Det perspektiv, som öppnad i denna bok, visar oss en spänning emellan två religiösa grundkrafter, som kan iakttagas i alla högre religioner:
människans böjelse att söka sig en fast punkt, där hon kan finna kraft, vila frälsning,
och det lika mänskliga behovet av lösryckning, rörelse, fria banor, andlig strävan, personlig utveckling.
Människan i vila och människan i rörelse; det religiösa livets statik och dynamik.
Prästen och profeten: kamp och försoning och åter kamp emellan tempelkult och enskild fromhet, statskult och filosofi, kyrka och reformator. [...]"
Boken är uppdelad i huvudavsnitten "Genom judendomen", "Genom hedendomen", "Genom kristendomen".
