Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Ett avslutat kapitel

Ett avslutat kapitel

Häftad bok.

Nyskick. Deckarförfattaren Örjan Sohlberg bevittnar en mystisk händelse under en resa till Marrakech. En deltagare försvinner och hittas senare död. | Modernista, Utg. 2022 | Häftad. 8:o (135x210 mm)

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789180235051
Titel
Ett avslutat kapitel
Författare
Ekholm, Jan-Olof
Förlag
Modernista
Utgivningsår
2022
Omfång
246 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
135 x 210 mm Ryggbredd 15 mm
Vikt
375 g
Språk
Svenska
Baksidestext
En skara svenska turister åker till Marrakech. De bor alla på samma hotell och ger sig ut på gemensamma aktiviteter. Efter en stadstur beger de sig till medinan för att dricka te på ett kafé. Där bevittnar en av deltagarna, deckarförfattaren Örjan Sohlberg, hur något vitt placeras i ett av deras tefyllda glas. En av deltagarna går i väg för att köpa saffran på torget och kommer inte tillbaka. En ung pojke tar Örjan i handen och visar honom till en plats där en person ligger medvetslös. Det är den försvunna deltagaren - död.
Rör det sig om ett mord eller en naturlig död? Och hur är händelseutvecklingen kopplad till Göran Sandahls deckare Mordet i medinan?JAN-OLOF EKHOLM [1931-2020] var en svensk författare. Han debuterade med Sista resan, mord! om antihjälten Göran Sandahl, en karaktär som skulle återkomma i många av hans detektivromaner. Jan-Olof Ekholm var medlem i Svenska Deckarakademin.