Det gula ljuset
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1 uppl. 2023. 234 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Kika gärna på mina övriga annonser. Frakten är samma oavsett hur många man köper av samma säljare.
Kartonnage. Ett par ytliga repor i prämen. "Recensionsex" stämplat på sidryggen. I övrigt mycket fin.
För trettonåriga Wilma är livet en enda mardröm. Nyss bodde hon på Södermalm i Stockholm, var populärast i klassen och bäst på handvolter. Nu har hennes hopplösa föräldrar bestämt sig för att flytta till Göteborg. Och som om inte det vore illa nog blir hon avskydd av sina nya klasskompisar.
Sen är det förstås det bortglömda växthuset i familjens trädgård, där ödlan bor. Men varför säger alla andra att det är en katt? Och varför växer ödlan så förskräckligt snabbt?
Det gula ljuset är den första delen i Augustin Erbas spänningsserie för unga, där vårt universum inte är det enda och där inget är som det verkar – eller är det kanske precis just så som det verkar?
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789129737523
- Titel
- Det gula ljuset
- Författare
- Erba, Augustin
- Förlag
- Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 2023
- Omfång
- 234 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 156 x 208 mm Ryggbredd 22 mm
- Vikt
- 327 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- För trettonåriga Wilma är livet en enda mardröm. Nyss bodde hon på Södermalm i Stockholm, var populärast i klassen och bäst på handvolter. Nu har hennes hopplösa föräldrar bestämt sig för att flytta till Göteborg. Och som om inte det vore illa nog blir hon avskydd av sina nya klasskompisar.Sen är det förstås det bortglömda växthuset i familjens trädgård, där ödlan bor. Men varför säger alla andra att det är en katt? Och varför växer ödlan så förskräckligt snabbt?Det gula ljuset är den första delen i Augustin Erbas spänningsserie för unga, där vårt universum inte är det enda och där inget är som det verkar – eller är det kanske precis just så som det verkar?
