Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
  • Du måste vara inloggad för att kunna ställa en fråga till säljaren. Om du saknar inloggning, klicka på Skapa konto i topplisten. OBS! Frågeformuläret kan inte användas för beställning.
Ett sista hopp

Ett sista hopp

Inbunden bok. Harper Love. 2025. 259 sidor.

Nyskick. Förlagsny. Oläst. /// Kan en roadtrip genom Europa rädda en relation som verkar helt hopplös?

Tommy och Linda har varit ett par i tre år. Linda flyttade himlastormande kär ner till Tommy i Karlstad men har ännu inte funnit sig till rätta, samtidigt som Tommy ägnar all ledig tid åt sin hobby, stavhopp. Nu känner Linda att det hela nog var ett misstag, inget blev som hon hoppats och förväntat sig. Det är nog dags att inse att relationen är över och flytta hem till Örnsköldsvik igen.

Tommy har anmält sig till veteran-EM i Neapel men när Lindas beslut slår ner som en bomb i hans liv famlar han desperat efter en lösning. Göra slut? Hon är ju hans stora kärlek, vad har hänt? I panik föreslår han att de ska göra en roadtrip till Neapel för att rädda förhållandet. Mycket motvilligt går Linda med på förslaget, så de lastar stavarna på taket och påbörjar den långa resan söderut.

Nu måste Tommy bara klura ut hur de dels ska hinna i tid till tävlingen, han var kanske lite vag om hur tajt körschemat egentligen blir när Linda frågade, dels hur han ska övertyga Linda att ge honom en andra chans. Men det är väl som de säger, att så länge det finns liv finns det hopp?

Ett sista hopp är varm och hoppfull romance om att inte vilja sluta älska, trots att det verkar vara för sent.

Jessica Eriksson har en doktorsexamen i nordiska språk och arbetar på Karlstads universitet. Stefan Holm har vunnit OS-guld i höjdhopp, På spåret två gånger och är en uppskattad föreläsare. Deras trilogi Romantiska äventyr i Värmland gavs ut 2024 och vann många läsares hjärtan.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789150982268
Titel
Ett sista hopp
Författare
Eriksson, Jessica
Utgivningsår
2025
Omfång
259 sidor
Bandtyp
Inbunden
Språk
Svenska
Baksidestext
Kan en roadtrip genom Europa rädda en relation som verkar helt hopplös? Ett sista hopp är varm och hoppfull romance om att inte vilja sluta älska, trots att det verkar vara för sent.[Bokinfo]