Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
LÄNKAR

LÄNKAR

Bonniers 2006. 379 sid. Förlagsband med skyddsomslag. Märke efter prislapp. Nyskick!
Jeebleh återvänder till Mogadishu efter tjugo år i New York och möter en delad och svårt sargad stad, styrd av rivaliserande krigsherrar. Att lita på någon av de människor man möter kan vara förenat med livsfara. Jeebleh har två ärenden i Mogadishu: att besöka sin mors grav och att söka upp sin bäste vän Bile och hjälpa honom att återfinna den kidnappade systerdottern Raasta, känd som ett "mirakelbarn". Mellan Bile coh Jeebleh ligger år av avstånd. Bile är märkt av sin tid i fängelse medan Jeebleh av oförklarliga skäl frigavs och lyckades ta sig till USA. Trevande nystar de sig nu tillbaka till sin gemensamma uppväxt och sina gemensamma minnen, samtidigt som Jeebleh i sitt sökande efter Raasta dras allt dupare in i sin födelsestads korrumperade verklighet. Til slut tvingas han fråga sig hur långt hans engagemang kan sträcka sig utan att han förlorar sig själv till inbördeskrigets brutalitet och klansamhällets tvingande lojalitet.
Nuruddin Farah, född 1945, är en somalisk författare, främst inriktad på kvinnors frigörelse i det postkoloniala Somalia.
Han föddes i Baidoa i Italienska Somaliland (tillfälligt under brittisk kontroll.). Hans far var köpman och hans mor poet. Han gick i skola i Kallafo i Ogad?n och lärde sig engelska, arabiska och amhariska. 1963, tre år efter att Somalia blivit självständigt tvingades Farah fly från Ogad?n efter flera allvarliga gränskonflikter. Under flera år studerade han för en examen i litteratur och filosofi på Punjab University, Chandigarh i Indien. Han återvände senare för att undervisa i Mogadishu.
LITTERATUR AV VÄRLDSKLASS! (Los Angeles Times).

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9100107115
Titel
Länkar
Författare
Farah, Nuruddin
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Utgivningsår
2006
Omfång
378 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
143 x 220 mm Ryggbredd 29 mm
Vikt
557 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Jeebleh återvänder till Mogadishu efter tjugo år i New York och möter en delad och svårt sargad stad. Staden styrs av rivaliserande krigsherrar och att lita på någon av de människor man möter kan vara förenat med livsfara. Jeebleh har två ärenden i Mogadishu: att besöka sin mors grav och att söka upp sin bäste vän Bile och hjälpa honom att återfinna den kidnappade systerdottern Raasta.     Biles och Jeeblehs liv har utvecklats i helt olika riktning men trevande letar de sig nu tillbaka till sin gemensamma uppväxt och sina gemensamma minnen, och Jeebleh blir djupt involverad i sökandet efter Raasta. Men den som söker efter sanningen i Mogadishu lever ett farligt liv. När medlemmar ur Jeeblehs egen klan kontaktar honom tvingas han konfronteras med sin födelsestads allt mer korrupta verklighet och sin egen tillhörighet: vem är han och vem har han varit?     Länkar  är en storartad roman fylld av den magi som gjort Nuruddin Farah till en av de främsta afrikanska författarna. denna vackert skrivna roman borde bli en av detta års stora litterära händelser.Publishers WeeklyLitteratur av världsklass!Los Angeles TimesNuruddin Farah är en av de mest framstående samtida författarna i afrikansk litteratur.Salman Rushdie