I huvudet på en hund
Inbunden bok. Bokförlaget Forum. 1991. 272 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick.
I huvudet på en hund" av Bruce Fogle är en klassisk bok om hundens psykologi och beteende, ofta med undertiteln "Hundens psykologi och beteende", som utforskar varför hundar beter sig som de gör, från deras instinkter till hur de tolkar världen, och publicerades ursprungligen (på engelska) av den kända brittiska veterinären och författaren.
Hur mycket förstår vi egentligen av hundens beteende? De flesta av oss hundvänner och hundägare ser våra husdjur som familjemedlemmar. Vi talar med hundarna, vi känner igen känslostämningar på ansiktsuttryck och kroppsspråk... Vi har, kort sagt, en tendens att tolka hundens signaler efter mänskligt beteende. Ofta missförstår vi - och behandlar vår fyrfota vän därefter. - I den här boken visar Bruce Fogle på ett personligt och kunnigt vis hur hunden uppfattar sin omvärld. Första delen beskriver anatomin och fysiologin hos hundhjärnan, bland annat hur sinnena fungerar och hur mycket det genetiska arvet påverkar. Andra delen ägnas åt hundpsykologi: människans inflytande på hundpsyket, beteendeskillnader mellan raserna, inlärnings- och avvänjningsmetoder och mycket annat. - Med sakkunskap och träffande exempel, både från forskningen och den egna veterinärpraktiken, gör Bruce Fogle hundens värld begriplig för läsaren. Detta är en spännande och angelägen nyhet för både professionella och lekmän.
Bruce Fogle MBE, född 1944, är en veterinär och författare till böcker om husdjursvård och reseberättelser. Kanadensisk till födseln har han bott och arbetat i London i över 40 år.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789137100357
- Titel
- I huvudet på en hund
- Författare
- Fogle, Bruce - Dahl, Lennart - Thorman, Staffan - Wilson, Anne B.
- Förlag
- Bokförlaget Forum
- Utgivningsår
- 1991
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 590 g
- Språk
- Svenska
