Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Svärdet och spiran

Svärdet och spiran

Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 2000. 1114 sidor.

Nyskick. Första bladet: två 5-siffriga nummer skrivna.
Svärdet och spiran är en storslagen skildring av 1100-talets krigshärjade England och om en grupp människor vars öden sammanlänkas med byggandet av en praktfull katedral. Med bred pensel målar Ken Follett upp medeltidens myllrande och färgstarka värld av sammansvetsade familjer, bönder, kungligheter, tjänsteflickor, riddare och munkar. 1100-talets grymma värld där skampålen stod mitt på torget, därvarje sår var dödshotande och barnen fick svälta ihjäl. En värld av makthunger, religiös fanatism, skönhetstörst, okunskap och vanliga hyggliga människors försök att klara sig från den ena dagen till den andra. I en rättfram och initierad berättelse skildrar Follett hur människorna i Kingsbridge tar sig an det väldiga projektet att resa kristenhetens högsta katedral. Och samtidigt som bygget växer sig allt högre pågår det mänskliga livet som alltid, med kärlek, åtrå, nyfikenhet, avundsjuka och hat.
Svärdet och spiran (originaltitel: The Pillars of the Earth), är en historisk roman av Ken Follett utgiven år 1989. Den kretsar kring byggandet av katedralen i den medeltida staden Kingsbridge i England. Katedralbygget drivs på av prior Philip och byggmästare Tom som får kämpa hårt, mot den brutale riddar William och den makthungrige biskop Waleran, för att få sin katedral. En av historiens starka kvinnor, kejsarinnan Maud, är en av huvudgestalterna.
Uppföljaren En värld utan slut kom ut år 2007.
Kenneth Martin ”Ken” Follett, född 5 juni 1949 i Cardiff, är en brittisk författare som mestadels skriver historiska romaner och thrillers. Han har totalt sålt drygt 130 miljoner exemplar. Fyra av hans verk har placerat sig på förstaplats i New York Times bestsellerlista.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789100573225
Titel
Svärdet och spiran
Författare
Follett, Ken
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Utgivningsår
2000
Omfång
1114 sidor
Bandtyp
Kartonnage
Språk
Svenska
Baksidestext
En storslagen äventyrsskildring om 1100-talets krigshärjade England och om en grupp människor vars öden sammanlänkas med byggandet av en praktfull katedral. En berättelse om kärlek och hämnd, ärelystnad och hjältemod. På samma spänningsskapande sätt som i sina världsberömda thrillers levandegör Ken Follett här ett stycke engelsk medeltid.