Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Jag är en annan : Septologin III-V

Jag är en annan : Septologin III-V

Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag. 2022. 376 sidor.

Nyskick. Skyddsomslag i nyskick. Bokhandelsnytt exemplar i presentskick. Oläst.

NOBELPRISET I LITTERATUR 2023.

I andre bandet av Jon Fosses prisbelönta storverk "Septologin" möter vi Asle under gymnasietiden. Han träffar då och då en gammal bekant, tyskungen Sigve, som har suttit inne ett par gånger för mindre förseelser och nu arbetar på möbelfabrik, läser böcker och dricker stora mängder. Genom Sigve träffar Asle sin namne, som också är konstnär och liknar honom på pricken. Den andra Asle kommer in på konstskolan utan studentexamen på grund av sin uppenbara talang. Asle hoppas att detsamma kan hända honom. Under en resa till Björgvin träffar han så Ales, och de två unga kan inte ta ögonen från varandra.

"Septologin" är en storslagen berättelse om konst, Gud, alkoholism, vänskap och tiden som går. Det handlar om döden, men också om vad det vill säga att vara i livet.

2023 tilldelades Jon Fosse Nobelpriset i litteratur "för hans nyskapande dramatik och prosa som ger röst åt det osägbara".


AV JON FOSSE

SKÖNLITTERATUR

TRILOGIN: 1. Sömnlösa / 2. Olavs drömmar / 3. Kvällning.

SEPTOLOGIN: I-II. Det andra namnet / III-V. Jag är en annan / VI-VII. Ett nytt namn.

FRISTÅENDE: Långsam musik (lyrik) / Stängd gitarr / Båthuset / Flasksamlaren / Melancholia / Morgon och kväll / Det är Ales / När en ängel går genom scenen / Hundmanuskripten / Prosa 1 / Prosa 2 / Vithet.


DRAMATIK: Teater I : Någon kommer att komma / Namnet / Gitarrmannen / Barnet / Sonen) / Teater II : Natten sjunger sina sånger / En sommars dag (En sommardag) / Dröm om hösten / Dödsvariationer / Flickan i soffan / Teater III : Sömn / Skuggor / Stark vind / Så var det / Inne i svarta skogen / Gitarrmannen (Saxofonmannen) / Besök / Flicka i gul regnjacka / Jag är vinden.


FACKLITTERATUR: Jon Fosses ABC : en samtalsbok (med Daniel Pedersen).


BARNBÖCKER: Kant.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789100198527
Titel
Jag är en annan : Septologin III-V
Författare
Fosse, Jon
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Utgivningsår
2022
Omfång
376 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
145 x 225 mm Ryggbredd 29 mm
Vikt
574 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Nobelpriset i litteratur 2023I andre bandet av Jon Fosses prisbelönta storverk ”Septologin” möter vi Asle under gymnasietiden. Han träffar då och då en gammal bekant, tyskungen Sigve, som har suttit inne ett par gånger för mindre förseelser och nu arbetar på möbelfabrik, läser böcker och dricker stora mängder. Genom Sigve träffar Asle sin namne, som också är konstnär och liknar honom på pricken. Den andra Asle kommer in på konstskolan utan studentexamen på grund av sin uppenbara talang. Asle hoppas att detsamma kan hända honom. Under en resa till Björgvin träffar han så Ales, och de två unga kan inte ta ögonen från varandra. ”Septologin” är en storslagen berättelse om konst, Gud, alkoholism, vänskap och tiden som går. Det handlar om döden, men också om vad det vill säga att vara i livet.