Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Det bästas bokval 4 böcker i en, Icke för ärans skull, Paschan på gudinneön, Den dolda blomman, Stormfågeln

Det bästas bokval 4 böcker i en, Icke för ärans skull, Paschan på gudinneön, Den dolda blomman, Stormfågeln

Inbunden bok. Readers Digest AB. 1957. 508 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Snyggt illustrerad med färg teckningar.
Icke för ärans skull- Slaughter arbetar med starka effekter men har därför inte glömt kärlek och romantik. Porträtten är väl genomförda, men framför allt genomsyras romanen av Slaughters stora respekt för kärlek till livet.
Skånska Dagbladet
Den dolda blomman- är en Pearl Buck i toppklass, fylld av betagande grace och gripande allvar. Sv Morgonbladet
Den dolda blomman är en vädjan och en anklagelse och vibrerar av en inre oavbrutet stigande spänning.
Obestridligt är också att Pearl Buck med lilla ljuva
Josui Sakai som genom sin kärleksupplevelse mognar och blir vis, ett förtrollande kvinnoporträtt.
Stormfågeln- En av det mest fängslande sjöromanerna på mången god dag... spänningen stegras undan för undan på ett nästan hypnotiskt sätt. -Boston Sunday Post
En föraning om oundviklig katastrof drar isande genom berättelsen om den vackra segelyachten"Heather Mary", om den förtrollande- döda- kvinnan vars namn den bär och om de fem männen i hennes liv som tillsammans seglar ut på en ödesdiger atlantfärd.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish Stöd Bokhjälpen