Jack en biografi om CS Lewis
Libris 1999. Inbunden med skyddsomslag, Nyskick, mycket fin bok.......... /// FÖr första gången finns nu en biografi på svenska om Clive Staples Lewis . litteraturprofessorn som blev älskad barnboksförfattare. Tidigt deklarerade han att hans förnamn var Jack, och det var vad vännerna och de som levde i hans närhet kallade honom livet igenom. Ingen annan biografi låter läsaren komma så nära som George Sayers varma, välinformerade och mångfasetterade porträtt. ...... ... .
Förlagsfakta
- ISBN
- 9171952829
- Titel
- Jack
- Författare
- George Sayer
- Förlag
- Libris förlag
- Utgivningsår
- 1999
- Bandtyp
- Inbunden
- Vikt
- 548 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- För första gången någonsin finns nu en biografi på svenska om C S Lewis - litteraturprofessorn som blev älskad barnboksförfattare. Och ingen annan biografi låter läsaren komma så nära Lewis som George Sayers varma, välinformerade och mångfasetterade porträtt.
Vi får följa Lewis från hans uppväxt på Irland, genom de tuffa och ibland grymma skolåren, hans karriär vid Magdalen College i Oxford, i mötena med författargruppen the Inklings och så småningom äktenskap på livets höst med Joy Davidman Gresham.
Men givetvis får vi en inblick i det kreativa författarskap som bland annat har gett oss Från helvetes brevskola, rymdtrilogin och böckerna om det magiska landet Narnia.
Sayer visar på en Lewis som visserligen ägde ett briljant intellekt och enastående rik fantasi, men som också i grund och botten var en enkel och varm människa.
En personlig, initierad och levande biografi om en av vårt decenniums stora författare och personligheter.
