Efter Alaska
Häftad bok. Bonnier Carlsen. 2015. 309 sidor.
Nära nyskick.
John Green hanterar stora frågor på ett mästerligt sätt utan att det känns övertydligt. Han utforskar även filosofi genom elevernas religionsundervisning. Miles använder ofta den här kursen, och sina favoritcitat om berömda sista ord, för att försöka hitta svaren på några av livets stora frågor. Unga vuxna läsare kommer att finna det fängslande och tankeväckande, utan att känna att de blir predikade för eller att det bara finns ett rätt svar.
Green behandlar tonåringars liv på ett realistiskt och viktigt sätt. Karaktärerna är välutvecklade och deras handlingar och beslut känns genuina. Trots sina brister är de mycket mänskliga och förlåtande. Miles är en pålitlig och sympatisk berättare. Jag förstår varför den här boken vann Printz-priset och rekommenderar den både till unga vuxna och vuxna läsare.
Boken är lätt kantstött och har mindre skavanker på fram och baksida. Utöver det inga skadade sidor eller klotter. Sparsamt använd och nästintill nyskick. Söker ett kärleksfullt hem där den får fortsätta att komma till användning!
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789163883729
- Titel
- Efter Alaska
- Författare
- Green, John
- Förlag
- Bonnier Carlsen
- Utgivningsår
- 2015
- Omfång
- 309 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 136 x 210 mm Ryggbredd 22 mm
- Vikt
- 377 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Efter supersuccéer som Förr eller senare exploderar jag, Pappersstäder och Katherine-teorin är Printz Award-vinnaren John Green nu Sverigeaktuell med Efter Alaska. En utvecklingsroman om livsavgöranden, vänskap och famous last words.Miles Halters sociala liv är något begränsat. Minst sagt. Han pluggar och sitter i tevesoffan med sina föräldrar.När han bestämmer sig för att packa ihop biografierna i pojkrummet i Florida (ja, han är besatt av kända personers sista ord och plöjer därför biografier) och flytta till internatet Culver Creek för att söka sitt "Stora Kanske" (japp, det var Francois Rabelais sista ord på dödsbädden) förändras hans liv för alltid.Ett par rum ner i kooridoren på Creek presenteras han för Alaska Young. Hon förkroppsligar allt Miles Halter aldrig har varit i närheten av. Alaska är smart, rolig och osannolikt sexig. Och oberäknelig.Med en intellektuell vits och humor som är hans signum, tecknar John Green ett genomälskvärt persongalleri: oskuldsfulle Miles ”Pudge” Halter, dennes rumskompis Chip ”the Colonel” Martin, ledare för hämndaktioner och andra upptåg, Lara från Rumänien, rappande Takumi och Alaska Young, en smartasstjej med en mörk historia.
